2017. szeptember 25., hétfő

Segítsüti 2017 ősz


Ma indul az őszi Segítsüti árverés! 30 blogger süteményeire lehet licitálni mától szeptember 28-án, csütörtökön 16:00-ig a Segítsüti oldalán. Az idei licittel a Völgyzugolyházat támogatjuk.





2017-én elején megalakult a Völgyzugolyház Alapítvány a Kacifántosokért nevű szervezet, mely sérült gyermekek szüleinek összefogásából jött létre. Küldetésük a sérült/kacifántos gyermekek és családjaik támogatása, életminőségének javítása, a társadalmi integrációjuk elősegítése.
Fő projektjük egy olyan integrált fejlesztő és közösségi tér létrehozása, ahol az ellátórendszerből kiszoruló súlyos és halmozottan fogyatékos gyermekek tanuláshoz való joga teljesülhet, ahol a mindennapi fejlesztésen túl egy építő gyermekközösség tagjai lehetnek csakúgy, mint ép társaik. A napi fejlesztésen és ellátáson túl az integrált közösségi programokkal is igyekeznek az élet minden területén jelenlévő elszigetelődést megakadályozni.
Tavaly indították el tanodájukat, a Zugolydát, ahol egy óvodás és iskolás korú kiscsoporttal elkezdődtek az integrált foglalkozások az egyik tanodás gyerekszobájában. Tervük, hogy jelenlegi (ideiglenes) helyükről a végső bázisukra költözve, más sorstársak számára is megnyugtató, az igényekre célzottan reagáló, rendszerszintű megoldást biztosítsanak a társadalomból kiszoruló súlyosan és halmozottan sérült gyermekek és családjaik számára.  A helyi önkormányzat támogatásával hamarosan új helyre költözhetnek, amit a felújítások után számtalan fejlesztőeszközzel kell felszerelni.
Ebben a törekvésükben szeretnénk melléjük állni, és a süti árverésen befolyt összeget a Völgyzugolydában használható fejlesztő eszközökre költeni. 
Licitálni a felajánlott 30 csodás süteményre 2017. szeptember 25-én, hétfőtől egy egyszerű regisztráció után  ITT lehet, az árverés vége pedig 28-án csütörtökön 16.00 órakor lesz. Hétfőn reggel kezdenek el felkerülni a blogokba a süti felajánló posztok, nem sokkal később pedig a Segítsüti oldalán is láthatják majd az egyes darabokat, és ugyanitt tehetik meg licitjeiket is. Minden sütemény kezdő kikiáltási ára 1.000.- forint.


Hatodik éve minden ősszel lelkesen várom a Segítsütit, mert hiszek benne, hogy a süti segít. Idei felajánlásom egy 10-12 szeletes (18 cm-es) Répatorta dióhabbal és csokoládékrémmel.

A tortát nem lehet postázni, személyesen Budapesten lehet átvenni.





2017. szeptember 14., csütörtök

Diós-vaníliás torta


Maja barátnőm szülinapjára készült ez a torta. Kakaós vajas lapok között sós karamellszósz, vaníliakrém és diógrillázs.


Hozzávalók (18 cm-es tortához 8-10 szelethez)

Kakaós tortalap EZ a recept alapján. Ezúttal kicsit vékonyabbra vágtam a tortalapokat (4 tortalap kell), így több felesleg maradt, de az jól jön pohárdesszertekhez vagy csak egyszerűen kávé mellé.

Sós karamell  és vaníliakrém ITT (sós karamellből maradt meg, viszont a vaníliakrémhez 400-400 g mascarpone és tejszín kellett)

Diógrillázs: 150 g cukor + 200 g pirított dióbél

A diógrillázshoz a diót száraz serpenyőben megpirítom. Egy lábosban a cukrot magas lángom égetem, akkor jó, ha a cukor teljesen elolvad, de még csak aranybarna a folyadék. Ekkor leveszem a lángról és gyorsan hozzáadom a diót és alaposan összekeverem. Egy sütőpapírra rákanalazom a cukros diós és próbálom eloszlatni, hogy minél gyorsabban kihűljön. Ha már kihűlt, akkor aprítógépben darálom. Az égetett cukortól ropogós lesz a dió. Hagyhatunk nagyobb darabokat is benne.

Ha készen van a 4 tortalap, a sós karamell és a vaníliakrém is, akkor összeállíthatjuk a tortát. Az alsó lapra 2 evőkanálnyi sós karamellt oszlatok el (érdemes kissé átmelegíteni a karamellt, hogy folyós legyen). A vaníliakrém nagyjából felét habzsákba teszem (ebből tanulva most beszereztem egy nagyot, mert macerás sokszor újratölteni) és az alsó tortalapot körbe pöttyözöm. A torta közepére kanalazom a krémet és elsimítom (pöttyözés plusz középen a krém kenve a krém negyedét jelenti). Érdemes mérleget használni, hogy nagyjából egyforma mennyiségek kerüljenek a tortalapok közé. Megszórom 2-3 evőkanálnyi grillázzsal. Jöhet a második tortalap, rá sós karamell és vaníliakrém és a diógrillázs. Ugyanezt megismétlem a maradék tortalapokkal is. A tetejét végig pöttyözöm a krémmel és megszórom darált grillázzsal. Tálalás előtt érdemes 1-2 órát hűteni, hogy összeérjenek az ízek.




2017. augusztus 31., csütörtök

Szivárványszínű lepénykenyér (gluténmentes) mindenféle finomsággal


A színes lepénykenyérkék zöldségekből, őrölt mandulából és tojásból készülnek. A szendvicsbe került hummusz, egy különleges répasaláta, sült zöldségek és friss saláta.
A Green Kitchen at Home szakácskönyvben (meg a blogban is) már hetek óta szemezgetek vele. Ma készült el és nekünk nagyon ízlett.
Az eredeti recepthez képest annyi az újítás, hogy egy szeletben van jelen a három szín. Nem bonyolult kivitelezni, úgyhogy javaslom. Teljes mértékben követtem a receptet mégsem lett a piros és sárga nagyon élénk színű. Következőre több répát és céklát teszek bele és kevesebb karfiolt. Ízre tökéletes volt, csak a színen érdemes javítani. A mandulára is következőre figyelni fogok, hántolt mandulát fogok őrölni, nem héjasat, hogy az se befolyásolja a színt.


Hozzávalók (8 darab 7x14 cm-es szelethez, 4 szendvicshez, 4 adaghoz):

Zöld:
200 g brokkoli (csak a rózsái, szárát a szín miatt nem használnám következőre)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Sárga:
100 g répa
100 g karfiol (következőre növelni fogom a répa arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Piros:
100 g cékla
100 g karfiol (következőre növelni fogom a cékla arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás


A zöldségek előkészítésével kezdek. Aprítógépben morzsányi méretűre darálom előbb a brokkolit majd a répa-karfiolt és végül a cékla-karfiolt. Egy tálban összekeverem a brokkolit a mandulával, a sóval és a fűszerekkel. Ezt ismétlem másik tálban a répa-karfiollal és egy harmadik tálban a cékla-karfiollal is. A tojásokat kettesével villával felverem majd az első kettőt a brokkolis keverékhez forgatom, következő kettőt a répáshoz az utolsót a cékláshoz.



A sütőt előmelegítem 200 fokra. A sütőm nagy tepsijébe helyezek egy sütőpapírt. A három masszát ketté osztom. A tepsim két részébe osztom egyesével a színeket. Érdemes minden színből előbb egy rendes csíkot kialakítani és csak utána ragasztani hozzá a többihez. Nagyjából 7-8 mm vastagságú legyen a massza, de bevallom nem mértem mindenhol). Spatulával dolgozom végig (lentebb kép a két nagy lepénykenyérről). 200 fokos sütőben 25 perc alatt készre sütöm. Hagyom teljesen kihűlni és csak akkor szeletelem. Ebben a tepsiben nekem 8 szelet 7x14 cm-es kenyérszelet lett (körben végig levágtam a széleit, így sokkal szebbek). Ebből pont 4 szendvics készülhet. A felszeletelt kenyérkéket üvegtálban hűtőben tárolom. Néhány napig eláll. Tökéletes vendégváró is lehet, mert előre el lehet készíteni.



A szendvics elkészítése:

Hozzávalók (4 adaghoz):
8 szelet színes lepénykenyér

Sült zöldségekhez:
1 kisebb karfiol
1 kisebb brokkoli
1/2 cékla
3 kis cukkini
1 lilahagyma
1 piros színű paprika
olívaolaj

hummusz (ezúttal boltit használtam, de ha van idő érdemes házit készíteni 200 g elég lesz)

friss saláta (lehetőleg színes)

Különleges répasaláta:
3 nagy répa
1 lilahagyma
2 ek. sultana mazsola
3 ek. olívaolaj
1 kis csokor aprított petrezselyem
1/2 tk. só
1/4 citrom leve

A sült zöldségekhez az összes zöldséget szeletelem (karfiolt és brokkolit is mint a kenyeret vékony szeletekre vágom, nem szedem rózsáira). A cukkinit karikázom, lilahagymát, céklát és paprikát is szeletelem. Két sütőpapírral bélelt nagy tepsire elosztom a zöldségeket. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, majd 200 fokos sütőben nagyjából 30 perc alatt megsütöm.
A répasalátához a répát és hagymát aprítógépben aprítom (vagy nagyobb reszelőn lehet a répát reszelni és akkor a hagymát szeletelni). Hozzáadom a mazsolát, aprított petrezselymet, olajat, citromlevet és sózom. Érdemes ezt is előre elkészíteni, jót tesz neki pár óra a hűtőben.
Már csak a szendvicseket kell összeállítani. Minden kenyérszeletnek a sült oldalát megkenem hummusszul (tehát ami korábban alul volt). Teszek rá bőven a sült zöldségekből, répasalátából és friss salátát is). Igazán gazdag vega vacsora. Húsevők sem fogják hiányolni a húst :)

2017. augusztus 30., szerda

Aludttejes gombóc (Papanas)


Gyerekkoromban nálunk nem a túrógombóc volt az ismert, hanem az aludttejes gombóc. Mindenféle lekvárral ettük, de örök kedvencem továbbra is kristálycukorral (nádcukorral) :) Tudom, tudom ez úgy vagy százezer kalória, meg hát a fogaknak sem jó, ha ropog a cukor. Évente kétszer belefér. Én mondom! :)
Az hogy Kristófnak is ízlik nem csoda, viszont a rosszevő kisebbik Dávid is két pofára ette. Mama örömére, ugyanis édesanyám készítette nekünk.


Hozzávalók (2 dl-es pohárral dolgozunk):
4 pohár házi aludttej
vanília (nálam elhasznált vaníliarudak a cukorban vannak, abból került bele főzéskor 2 darab)
1 pohár (tönköly)gríz
egy csipet só
1 ek. (nád)cukor
1 tojás (elhagyható)

1 pohár (tönköly) zsemlemorzsa és néhány evőkanálnyi olaj
tálaláshoz baracklekvár, cukor, tejföl, porcukor kinek mi


Egy lábosban az aludttejet főzzük közepes lángon a sóval, cukorral és a vaníliával. Amint forrni kezd adagoljuk hozzá a grízt és nagyjából 7 percet főzzük. Habverővel kevergetjük. Elzárjuk a tüzet, hozzáadjuk a tojást és jól elkeverjük. A massza a lábosban pihen, amíg a prézli készül. Tojás nélkül is készítette már anyum, én nem éreztem nagy különbséget, ugyanolyan finom úgy is.
A zsemlemorzsát egy nagy serpenyőbe tesszük egy kevés olajjal és néhány perc alatt megpirítjuk, aztán elzárjuk a tüzet.
A grízes tésztából evőkanálnyi adagokat kanalazunk (eddigre már összeáll a tészta) és beleforgatjuk a zsemlemorzsába. Cukorral, porcukorral, tejföllel, lekvárral tálaljuk.

2017. augusztus 25., péntek

Krémsajtos-nutellás bocitorta


Márványos tortalapok között krémsajtos-nutellás krém. Gyerekek kedvence. Dávidot ünnepeltük szüleimmel. A dekoráció messziről érkezett :) Köszi Lehel és Imó! A rajzok Andris művei. Dávid kedvencei kerültek rá: béka, csiga, mosolygós napocska és felhő (szigorúan esős).


Hozzávalók (10-12 szeletes tortához - 18 cm-es formába):

Fehér tésztarész:
130 g puha vaj
230 g cukor
3 nagy tojás
180 g tönköly finomliszt
egy csipet só
1 kk. sütőpor
1/4 kk. szódabikarbóna
100 g zsíros tejföl

Kakaós tészta:
150 g tönköly finomliszt
1 kk. sütőpor
1/4 kk. szódabikarbóna
egy csipet só
180 g cukor
50 g holland kakaópor
100 g zsíros tejföl
2 nagy tojás
110 g puha vaj

Krémhez:
250 g krémsajt (cserpes vagy philadelphia)
200 g puha vaj
150 g porcukor
1 tk. vaníliakivonat
1 púpozott ek. Nutella (50 g)
4 csapott ek. holland kakaópor (40 g)

Két 18-as tortaforma alját kibélelem sütőpapírral. Oldalait kivajazom. A sütőt előmelegítem 175 fokra. A fehér részhez a puha vajat a cukorral habosra keverem. Hozzáadom egyesével a tojásokat. Végig robotgépet használok. Beleszórom a liszt felét meg a sót, sütőport és szódabikarbónát majd mehet a tejföl fele. Végül a maradék fél adag liszt és fél adag tejföl. Gyorsan elkészítem a kakaós részt is. A lisztet a sütőporral, szódabikarbónával és cukorral összekeverem. A tejfölt, kakaót és tojásokat kézi habverővel elkeverem. Hozzáadom a kissé olvasztott vajat is és végül a száraz összetevőket. A tepsikbe elosztom a fehér majd a kakaós masszát is és egy kanállal néhányat belekanalazok, hogy márványos legyen, Mérleget használtam, hogy a tésztákat pontosan elosszam a két tepsi között. A belekanalazás rövid legyen, tényleg csak három négyszer kanalazzunk bele, különben homogén lesz a massza és nem az a cél. A két tepsit a masszával nagyjából 1 órát sütöm 190 fokon. Hagyom teljesen kihűlni majd mindkét lapot ketté vágom úgy, hogy a púpos tetejét előbb levágom. Érdemes mérni, hogy négy egyforma vastag tortalapot kapjunk. A maradék tetejét együk meg a reggeli kávé mellé :)
A krémhez a puha vajat a porcukorral és a krémsajttal elkeverem, hozzáadom a vaníliát is. Mérleggel elosztom a krémet. A világos krémhez megtartok 350 grammot a krémből. A nutelláshoz 250 fehér krémhez adok 50 g Nutellát és 4 evőkanálnyi kakaót.
Összeállítom a tortát. A fehér és nutellás krémet is 5 részre osztom (4 minden lapra és az ötödik rész az oldalára). Mérleget használok, mert rossz a szemmértékem :D Így is végül túl sok nutellás krém maradt és kevésbé sikerült foltosra a torta. Minden tortalapra kerül fehér és nutellás krém is. A tortát végül a maradék fehérrel borítottam és mikor kissé megdermedt rátettem a nutellásat. De javaslom hagyjatok a fehérből is a végére, hogy foltosabbra sikerüljön.


A torta Márk Szonja, Édesem ötlete alapján készült, de végül nem teljesen követtem a receptet.