2013. június 10., hétfő

Zöldborsós spárgafőzelék


Ennek a főzeléknek nagy sikere volt nálunk. Nekem csak ez a "fotóadag" jutott belőle. Ilyenkor igazán öröm a fiúknak főzni.
Első barátkozásom volt a fehér spárgával. Korábbi emlékek szerint (még diákként Franciaországban) ez egy nem szeretem zöldség volt. Évek óta ezért csak a zöldet veszem. Most azt mondom, ha jót sikerül venni a fehérből és jól el van készítve, akkor igazán finom is tud lenni. De alaposan hámozzuk/tisztítsuk meg a fás résztől! Nekem sikerült 1-2 fás darabkát is belefőzni, no az összes szálat Kristóf megtalálta. De ettől függetlenül nagyon nagyon szerette ő is.

Hozzávalók:
1 nagyobb csomag fehér spárga (nálam 500 g megtisztítva)
400 g zöldborsó (kifejtve 150 g maradt)
50 ml tejszín
2 ek. kukoricakeményítő
3 púpozott ek. tejföl (20%)
só, bors ízlés szerint
néhány szál petrezselyem
citromhéj
olívaolaj

A spárgát meghámozom, eltávolítom a fás részeket majd 1-2 cm-es darabokra vágom. A zöldborsót kifejtem. Megmosom alaposan a zöldségeket. A spárga csúcsait félreteszem. Enyhe só vízben 5 percet főzöm a spárgát. Állítólag még jobb ha pici cukor is kerül a vízbe, de én nem cukroztam. Elkészítem a keményítős, tejfölös keveréket. Aztán a zöldborsó és spárga csúcsai is a vízbe kerülnek és további 5-7 perc alatt puhára főzőm a zöldségeket. Ekkor a főzővízből kiveszek egy keveset és a keményítős-tejfölös keveréket azzal felöntöm (habverővel csomómentesre keverem). A még fővő zöldségekhez hozzáadom a tejszínt és 1 perc után leveszem a tűzről és belekeverem a keményítő-tejföl-főzővíz keveréket. Visszateszem a tűzhelyre és 2-3 percig főzöm (amíg besűrűsödik). Ízlés szerint kerülhet bele még só és bors.
Egy kisebb csokor petrezselymet apróra vágok (4-5 szál). Felét belekeverem a végén a főzelékbe.
Tálaláskor még megszórom a főzeléket friss petrezselyemmel, reszelek rá egy kevés (kezeletlen) citromhéjat és meglocsolom olívaolajjal. 


2013. június 9., vasárnap

Epres túrótorta


Ez a torta másodjára készült el, mert elsőre nem igazán lett jó az állaga, nem tudtam szépen szeletelni. Az eper, túró és a joghurt jó barátok és a bazsalikom is igen jól passzol hozzá. Sőt, hogy még tetőzzem: ezúttal citromillatú bazsalikom került bele. Ha nem jutunk hozzá ilyenhez, akkor természetesen egy kevés reszelt citromhéj is finoman ízesíti.


Hozzávalók (14 cm-es tortához):
20 szem eper (kb. 200 g)

200 g túró
100 g görög joghurt
1 szál citromos bazsalikom levelei (vagy bazsalikom+1/4 citrom reszelt héja
0.5 zacskó zselatinfix
2 csapott ek nád porcukor

50 g keksz
30 g vaj
30 g étcsokoládé (70%-os)


Először is nézzünk ki magunknak egy olyan tálat, aminek az átmérője kb. 13-15 cm. Készítsük el a csokoládés-kekszes alapot. A vajat és csokit olvasszuk meg. A kekszet daráljuk meg, keverjük össze. Egy vágódeszkán két folpack között lapítsuk el úgy körré, hogy kb. a kiválasztott tál mérete legyen. Tegyük hűtőbe dermedni. 


Béleljük ki folpackkal a tálat. Az epret mossuk meg, tisztítsuk meg, szárítsuk meg és vágjuk félbe. Kb. 15 eperre lesz szükségünk a tálat kibélelni, a többit apró kockákra vágjuk (az a krémebe fog kerülni). A tálban kirakosgatjuk a félepreket úgy, hogy minél kevesebb hézag maradjon.
Elkészítjük a krémet. A túrót, joghurtot és a megmosott, megszárított bazsalikom leveleket (amennyiben nem citromos a reszelt citromhéjat is) aprítógépben simára keverjük. Hozzáadjuk a zselatinfixet és végül a cukrot is. A kockázott epreket lazán beleforgatjuk, ne keverjük sokáig, hogy ne színezze el a krémet. Az epres tálba kanalazzuk a krémet (ezzel a mennyiséggel nekem pont tele lett a tál), majd a hűtőben pihenő csokis kekszalapot is rátesszük. Hűtőben 2-3 órát pihenni hagyjuk. Majd kiborítjuk és szeleteljük. Ez egy viszonylag kis adag 2-3 főre elegendő.


2013. június 6., csütörtök

Húsgombócleves zöldfűszerekkel


Ameddig még tart ez az időjárás, bizony jól fog esni egy tál forró leves.

Hozzávalók:

45-50 db. húsgombóchoz:
250 g darált borjúhús
300 g darált csirkemell
2 szál citromillatú bazsalikom levelei (ha nincs ilyen, akkor a bazsalikom mellé reszeljünk egy kevés citromhéjat, kb. 1/4 kezeletlen citrom héját)
4 szál petrezselyem levelei
1 tojás
3 ek. tönkölymorzsa
1 tk. só

leves:
2 kisebb karalábé
1 nagy (vagy 2 kicsi) petrezselyemgyökér
3 nagy (4 kisebb) sárgarépa
3 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
3-4 ek. olívaolaj
só ízlés szerint (1-2 tk.)

tálaláshoz aprított petrezselyem

Előbb a húsgombócot készítjük elő. A zöldfűszereket (és citromhéjat, ha nem citromillatú a bazsalikom), a tojást, a morzsát és a sót aprítóban összekeverjük, majd hozzáadjuk a darált húsokat és egy keveset pulzálva még alaposan összekeverjük. Fedett tálba félórára hűtőbe tesszük.
Addig elkészítjük a levest. A zöldségeket megmossuk, meghámozzuk és ízlés szerint felaprítjuk. A fokhagymát és hagymát apróra vágjuk. Az olajon üvegesre sütjük majd beleszórjuk a zöldségeket és  néhány perc alatt kissé átsütjük. Felöntjük vízzel, ízlés szerint sózzuk majd félpuhára főzzük (5-7 perc alatt). Addig a húsgombócokat megformázzuk. Kis diónyi gombócokat készítünk és egy tálon sorakoztatjuk. Egyszerre tegyük be őket a levesbe. Egy szűrőkanál segítségével öt-tízesével engedjük bele a levesbe, majd főzzük meg (10-13 perc alatt). Mindenképpen vágjunk ketté egyet és ellenőrizzük készen van-e, illetve a zöldségek is legyenek puhák. Friss, aprított petrezselyemmel tálaljuk. Ízlés szerint kerülhet frissen őrölt fehér bors is bele (nálam ez Kristóf miatt kimaradt). 


2013. június 4., kedd

Csokoládés-diós keksz (dióska)


Nemrég sütöttem a Süti Éden receptkönyvéből egy finom mandulás kekszet. Ezúttal egy diós finomságon volt a sor. Csokis-diós sütemény, belül puha, kívül ropogós.


Hozzávalók:
100 g étcsokoládé (legalább 70%os)
120 g nádcukor
70 g vaj
4 tojás
2 tk. (foszfátmentes)sütőpor
1/2 tk. só
150 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
150 g tönköly finomliszt
150 g darált dió
egy kevés nádcukor (ebbe forgatjuk meg a még nyers süteményeket)

A vajat és csokoládét megolvasztjuk, hozzáadjuk a villával felvert tojásokat és a cukrot. Beleszórjuk a sütőport, sót, majd a liszteket és a diót. Alaposan összedolgozzuk a masszát, majd legalább 4 órára hűtőbe tesszük. Dió méretű golyókat formálunk és nádcukorba forgatjuk, majd kissé két tenyerünk között ellapítjuk. Már korábban említettem, hogy én ilyenkor előveszem a digitális mérleget és egyforma (ezúttal) 15 grammos darabokat formálok. Így biztos vagyok benne, hogy nagyjából egyformák lesznek a sütik. Természetesen ezt nem szükséges, bízhatunk a szemmértékben is :) Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük és előmelegített 175 fokos sütőben 12-15 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kissé tepsiben hűlni, majd tegyük át tortarácsra. Jó nagy adag lesz belőle (bevallom nem számoltam, de talán 60-70 darab). Tejeskávé mellé ideális.


2013. június 1., szombat

Töltött cukkinivirág bortésztában sütve



A cukkini virága lehet nőnemű vagy hímnemű. A nőnemű példányokon a cukkini nő, míg a "fiúvirágok" a száron nőnek. Mindkettő ehető, nekem lánypéldányokhoz sikerült hozzájutni. A cukkinivirágokat általában panírozva, töltve vagy töltve és panírozva fogyasztják. Panírozni sör vagy bortésztában szokás. Nálam egy boros, töltött verzió készült pillanatok alatt. Kisebb adagot kínáljunk előételnek, nagyobbat egy kiadós salátával vagy körettel vacsorára.


Hozzávalók:

10-12 cukkinivirág (nálam nőnemű)

Töltelék:
200 g telemea/ricotta vagy feta sajt
2 szál citromos bazsalikom (ha nincs ilyen, akkor bár csepp citromlé vagy egy kevés reszelt citromhéj)
só, bors (telemea és feta esetében én nem tennék extra sót, mert az általában elég sós)

Bortészta:
1 tojásfehérje
4 ek. tönkölyliszt
1 dl száraz fehérbor

olaj a sütéshet
porcsin/ saláta vagy egyéb köret tálaláshoz

A sajtot, a megmosott és megszárított bazsalikomot aprítógépben pépesítjük. A virágokat óvatosan kinyitjuk,  megmossuk,  kivesszük a bibéket, porzókat és megtöltjük 1-2 teáskanálnyi töltelékkel.
A bortésztához a tojásfehérjét villával félkemény (laza) habbá verjük. A bort és lisztet összekeverjük majd hozzáadjuk a habot. Óvatosan homogénre keverjük.
Az olajat felforrósítjuk. A töltött cukkinivirágokat megforgatjuk a bortésztában majd néhány perc alatt aranybarnára, ropogósra sütjük. Azonnal tálaljuk.