2024. január 23., kedd

Karácsonyi aprósütemények

 

Hát egészen időben hozom ezt a bejegyzést 😅 nálam azért gyakori az időeltolódás és aztán mivel nem a lájkok, megosztások és megtekintések miatt decemberben teszek fel sok receptet, hanem inkább nekem meglegyen időrendben, hogy éppen 2023 decemberében miket sütöttem.

Szóval készült puha mézes puszedli, non plus ultra (csak éppen most baracklekvárral töltöttem), nürnbergi mézeskalács és linzer karácsonyi csokival.

A recepteket megnézhetitek, ha fent a sütemények nevére kattintotok.

A csokis linzerhez természetesen szükség van szilikon csokiformára. Nekem egy Tchiboban vásárolt készletem van, ahhoz téglalap alakú kekszkiszúró is járt (több éves, most nem látom, hogy kapható lenne). A végén ecsettel bronz lüszterrel festettem a csokit. 






2024. január 22., hétfő

Sparhelt

 


A BOOOK kiadó jóvoltából újabb könyvajánlót hozok.

"A hagyományos magyar konyha gyökerei az életből származnak. A Sparhelt nosztalgikus receptjei, valamint a magyar gasztronómia karakterisztikus fejezeteit összefoglaló falatnyi, mégis tartalmas kiegészítések is erről tesznek tanúbizonyságot. A könyvben, s így – remélhetőleg – az olvasó vasárnapi ebédlőasztalán is a régiből a modernbe mutató örök klasszikusok jelennek meg, azok az ételek, amelyek már akár a 19. század és 20. század eleje óta jelen vannak az akkor még kialakulófélben lévő magyar gasztronómiai kultúrában. Kóstoljunk bele a magyar konyha klasszikus ételeibe, így a Jókai-bablevesbe, a Töltött paprikába, a Túrós csuszába vagy a Tejfölös lángosba, és osszuk meg élményeinket minél több emberrel, mert az étel kultúraalkotó, embereket összehozó szerepe erősebb, mint valaha. Közben pedig beszélgessünk, meséljünk és nevessünk, mert a jó étkezés öröm, méghozzá közös öröm, és talán a legősibb társas élmény is egyben."


Klasszikus magyar receptek egy csokorban, csodás fotókkal illusztrálva. Előételtől a desszertig mindenki megtalálja benne a maga kedvencét.

A könyvet itt tudjátok megrendelni: 

https://www.boook.hu/sparhelt



Köszönöm BOOOK kiadó!

#prajándék


2024. január 15., hétfő

Dulce de leche brownie

 


A dulce de leche amolyan karamell, amit nagyon egyszerű elkészíteni. Egy konzerv édes sűrített tejet egy nagy fazék vízbe kell tenni, hogy ellepje. Legalább 3 órán át kell főzni lassú tűzön,  lefedve. A sűrített tej karamellizálódik és egy szuper finom krémet kapunk, dulce de leche-t (dulszé dé lécsé, ha nem tévedek 😊)
Nagyon sok desszerthez használható, korábban Alfajores kekszbe került nálam. De mehet fagyira, piskótára, pohárdesszertbe.
A jelen brownieba a két tésztaréteg közé és a tetejére is került belőle.

David Lebovitz receptje ITT 

Süssétek meg, nagyon finom!







2023. december 19., kedd

Mézeskalács gombák


Az ovis sütivásárra készültek a mézeskalács gombák. Jó móka volt, a gyerekek is beszálltak a formázásba.
Must Love Herbs Instagram oldalán látta róla videót. A receptet kissé kedvem szerint formáltam. A videó ITT van.

Hozzávalók (35-40 gombához):

180 g puha vaj
200 g nádcukor
210 g molasses nádcukor
660 g liszt
190 g tejszín
20 g tej
4 tk fahéj 
1/2 tk gyömbér 
szerecsendió 
szegfűszeg 
kardamom
csillagánizs
szegfűbors 
egy kevés sütőpor 

Az utóbbi fűszerekből érzésre pici. Következőre tuti teszek 1/4 tk. sütőport is, mert nekem kicsit tömör volt a tészta, persze a gyerekek falták és az ovis sütivásáron is sikere volt 😀

A tésztát egy éjszakát pihentetem hűtőben.
A gombafejekhez félgömb szilikonformát használtam, de ügyeskezűeknek biztos anélkül is megy. A szárakat sodortuk. Fontos, hogy 1 tepsibe gombafej és szár ne kerüljön, a szár rövidebb ideig sül. 180 fokon 10-13 perc alatt megsütöm (ha nagyobbak akár 15 perc is kellhet).
Ha kihűlnek a gombafejeket kissé kivágom (lentebb egy kép). Fehércsokit olvasztok (tettem bele fehérítő port, de elhagyató). Ezzel ragasztom össze a gombákat ( illetve ami marad kesőbb a pöttyökhöz használom).
A piros cukormáz porcukor+tej (jó sűrű legyen) és Fractal vivid red gél ételfesték.
Belemártogatom, hagyom száradni. A fehér pöttyöket is rányomom.

Elkészítem a zöld mikrós moha piskótát.

Hozzávalók 3 papírpohárnyi adaghoz:
1 tojás szobahőmérsékleten 
12 g cukor
25 g liszt
30 g méz
1-2 csepp zöld ételmesték (Fractal green moss)
1 púpozott tk. foszfátmentes sütőpor 
Recept innen

A tojást a cukorral habosra kevertem robotgéppel, hozzáadom a mézet és az ételfestéket. Megy bele a sütőpor és a liszt. 3 papírpohárba adagolom és mikróban nagyjából 1 perc alatt elkészül. Hagyom kissé kihülni, majd a poharakat szétvágva kiszabadítom a piskótát. Ha kihűlt morzsolom.
Olvasztok étcsokit és belemártom a gomba szárait najd a zöld mohapiskótába forgatom.