2018. május 22., kedd

Vegán palacsinta bodzavirággal


Palacsinta tojás és tej nélkül, ráadásul cukormentes. A tésztájába bodzavirág került, de ha nincs szezonja a bodzának, anélkül is tökéletes.


Hozzávalók (12-14 arasznyi méretű palacsintához):
1 közepes érett banán
150 g körte-alma püré (nálam DMben kapható, cukormentes)
2 dl. növényi tej (nálam rizs)
1 tk. foszfátmentes sütőpor
100 g zabpehelyliszt
100 g tönköly finomliszt
3.5 dl. szénsavas víz
2 bodzavirág
1 ek. kókuszolaj + még a sütéshez

A pépesített banánhoz adom a körte-almát, beleöntöm a rizstejet, a liszteket, sütőport, adok hozzá szénsavas vizet, végül hozzáadom a bodzavirágokat is, szár nélkül és a kókuszolajat. A szénsavas víz mennyisége kicsit változhat liszttől függően. Akkor jó, ha kicsit sűrűbb a massza, de nem annyira mint egy amerikai palacsintáé. Nagyméretű serpenyőben nem sikerült szép palacsintákat sütni, de nagy arasznyi méretet könnyen meg tudtam fordítani. Forró serpenyőben oldalanként 1-2 perc alatt megsütöm a palacsintákat. Néha érdemes kókuszolajat kenni a serpenyőbe. Tálaláskor kerülhet bele mogyorókrém vagy csokikrém (DMben ebből is kapható vegán verzió). De akár meglocsolhatjuk juharsziruppal vagy mehet bele a maradék körte alma püre 




2018. május 17., csütörtök

Csupa zöld köret


Egyik nap azt vettem észre, hogy nagyon sok zöld színű zöldséget vásároltam össze. Tény, hogy még egy része fagyasztott volt. Valami szószosabb köretre vágytam, ami passzol rizshez, quinoahoz, bulgurhoz, de akár tésztához is. A pulykafasírtok nélkül vegetáriánus fogás. Úgy is nagyon laktató.

Hozzávalók (6 adaghoz):
1 kisebb póréhagyma (ha nagy, akkor a fele)
3 ek. kókuszolaj
200 g brokkoli (nálam fagyasztott)
100 g zöldbab (fagyasztott)
1 tk. kakukkfű
1 tk. só
1 közepes cukkini (200 g)
150 g zöldborsó
100 g spenót (fagyasztott aprított spenót)
2 ek. átmosott kapribogyó (40 g)
3 gerezd fokhagyma
egy kevés őrölt fehérbors
100 ml száraz fehérbor
250 ml tejszín (nem főzőtejszín, hanem tiszta tejszín)
1/4 citrom leve (kisebb citromé)
1/2 kezeletlen citromnak a reszelt héja
tálaláshoz petrezselyem

150-200 g quinoa bő vízben 15-20 perc alatt megfőzve

Pulykafasírt (20-24 darabhoz):
500 g darált pulykahús
1 tk. só
1 tojás
1/2 póréhagyma
3 gerezd fokhagyma
olívaolaj

A quinoát megfőzöm. A csupa zöld körethez a karikára vágott póréhagymát a kókuszolajon átsütöm. Hozzáadom a brokkolit, zöldbabot, a sót és a kakukkfüvet. kissé párolom (ha nem elég a folyadék öntök hozzá egy kevés vizet). Nagyjából 5 perccel később hozzáadom a felvágott cukkinit, zöldborsót, spenótot, kapribogyót és az aprított fokhagymát. További 5 percet párolom majd felöntöm a borral. Azzal is pár percet forralom majd hozzáadom a tejszínt és további 2-3 percet forralom, végül hozzáadom a citromhéjat és a citromlevet. Ha szükséges még sózom illetve kerül rá egy kis fehérbors. Aprított petrezselyemmel tálalom.
A fasírthoz a darált húst a tojással, aprított póréhagymával és fokhagymával összekeverem. Adok hozzá 2-3 evőkanálnyi olívaolajat és sózom. A sütőt előmelegítem 200 fokra. Sütőpapírral kibélelek egy nagy tepsit. Kisebb golyókat formázok a fasírtból és tepsibe teszem. Ecset segítségével bekenem őket olívaolajjal. 20-25 perc alatt készre sütöm.


2018. március 19., hétfő

Csokoládés sajttorta málnaszósszal


Még március elején Andris szülinapjára készült ez a csokis sajttorta. Csokiöntettel és málnaszósszal tálaltam. 


Hozzávalók (23 cm-es kapcsos tortaformába, 10-14 szelethez):

Kekszes alaphoz: 1 csomag zabfalatok keksz (215 g) darálva+1 ek. holland kakaó+90 g olvasztott vaj

Csokis sajttorta:
500 g krémsajt (ha lehet, akkor Philadelphia)
170 g étcsokoládé (70%-os)
3 nagy tojás
3 tojás sárgája
150 g porcukor
150 ml zsíros tejföl
1 ek. kukoricakeményítő
1 csapott ek. holland kakaó

Csokimáz: 90 g étcsokoládé (70%-os)+150 ml tejszín
Málnaszósz:  400 málna+2-3 ek. cukor+ 1 tk. vaníliakivonat


A kekszes alaphoz a zabfalatokat aprítóban darálom, hozzáadom a cukrozatlan kakaóport és az olvasztott vajat. A kapcsos tortaformába kanalazom és elegyengetem. Hűtőbe teszem míg készül a krém. A krémsajtot a porcukorral összekeverem, hozzáadom egyesével a tojásokat majd a tojássárgákat is. Hozzáadom a tejfölt, keményítőt, kakaót és végül az olvasztott, de már nem meleg csokit. Végig robotgéppel alacsony fokozaton dolgozom és nem keverem túl. A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses). A kapcsos tortaformát 2-3 réteg alufóliába csomagolom alul és oldalát, mert vízfürdőbe fogom tenni és nehogy a víz a tortát eláztassa. A kekszes alapra öntöm a krémsajtos-csokis keveréket. Egy nagyobb tálba felforralt vizet teszek, bele az alufóliába becsomagolt tortaformát tele a krémsajtos masszával. A víz akkor jó, ha a tortaforma fele magasságáig ér. Nagyjából 40 perc alatt megsütöm. Még remegős lesz mikor kiveszem, de behűtve szépen összeáll. Érdemes előző napon elkészíteni, mert csak hűtés után lehet szépen szeletelni. A csokiszószt csak tálaláskor tettem rá, hogy még folyós legyen. Végül egy kevés maradt a csokiból, lehet kevesebb is elég lett volna.
A málnaszószhoz én fagyasztott málnát használtam, azt összefőztem a cukorral és vaníliával (vaníliarúd is tökéletes, ha nincs kivonat). Végül botmixerrel kicsit turmixoltam, majd egy sűrű szitán passzíroztam.






A torta Nigella receptje alapján készült, de van benne változtatás. Az eredeti recept itt.

2018. március 5., hétfő

Pite gombával és fodros kellel


A sós piték nekem nagy kedvenceim. Nagyon jól lehet rajta kombinálni a zöldségeket, fűszereket. Ez itt egy barna csiperkés verzió fodros kellel. Tökéletes vendégváró, hiszen előző napon is el lehet készíteni. Tálalás előtt pár percre érdemes a forró sütőbe tenni. Szórhatunk rá póréhagymacsírát is.


Hozzávalók (26 cm-es kapcsos tortaformába vagy piteformába):
Pitetészta:
100 g olvasztott vaj
50 g reszelt cheddar sajt
50 g zsíros tejföl
1 tk. foszfátmentes sütőpor
1/2 kk. só
150 g tönköly finomliszt

Töltelék:
Fodros kel:
150 g fodros kel
4 gerezd fokhagyma
1 kis vöröshagyma
2 ek. olívaolaj

Barna csiperke:
200 g barna csiperkegomba
2 ek. olívaolaj
1 kis csokor petrezselyem

3 tojás
1/2-1 tk. só
3 púpozott ek. zsíros tejföl
100 g reszelt, vagy kockázott cheddar

A pitetésztához az olvasztott vajat, a reszelt sajtot, a tejfölt, sütőport és sót összekeverem. Hozzászitálom a lisztet és egy villával összedolgozom. Fél órára hűtőbe teszem.
A megmosott, saláta centrifugába megszárított fodros kelt egy nagy serpenyőbe teszem, sózom, meglocsolom az olajjal, hozzáadom az apróra vágott hagymát és fokhagymát majd nagyjából 5 perc alatt összesütöm. Hasonlóan járok el a gombával is. Megmosom, vékony szeletekre vágom majd egy serpenyőbe teszem. Sózom, hozzáadom az aprított petrezselymet és meglocsolom olajjal. 5-7 perc alatt átsütöm.
A pitetésztát előveszem a hűtőből és folpack rétegek között kinyújtom, tepsibe teszem úgy, hogy az oldalát is elfedje. Villával megszurkálom, majd 180 fokos előmelegített sütőben 10 percet sütöm.
Addig elkészítem a tölteléket: a tojásokat villával felverem, hozzáadom a tejfölt és a sajtot, belekeverem a fodros kelt. Sózom (ha a kel már sós, akkor kevésbé). 10 perc után kiveszem a tésztát a sütőből, beleöntöm a tojásos keveréket és rászórom a sült gombát. További nagyjából fél órára sütőbe teszem. Ha elkészült kicsit hagyom hűlni majd tálalom például csírákkal.