2017. október 9., hétfő

Lencse, csicseriborsó és lilakáposzta saláta


 Az egyik kedvenc őszi salátám ez. Külön-külön a lencse-csicseri, lilakáposzta-vörösáfonya-mandula is tökéletes, de legjobb együtt egy nagy tálban összekeverve. Főtt tojás nélkül vegán. És igazán laktató.

Hozzávalók (4-6 adaghoz):

Lencse-csicseri:
250 g főtt beluga lencse (fekete lencse)
150 g főtt csicseriborsó (a kemény héját eltávolítom)
3 gerezd fokhagyma
egy kevés olívaolaj
1 marék aprított spenót (vagy egy fagyasztott gombóc spenót)
1 kis csokor aprított petrezselyem
chiliszálak

Lilakáposzta:
1 nagy lilahagyma
1 kisebb lilakáposzta (650 g)
1 kk. őrölt római kömény
3-4 ek. olívaolaj
2 ek. aszalt vörösáfonya
1 kk. só (vagy ízlés szerint)
1 marék szeletelt mandula (száraz serpenyőben pirított)

A lencsés salátához olívaolajon az aprított fokhagymát fél percet sütöm a spenóttal együtt. Elzárom a tüzet, hozzáadom a főtt lencsét, csicseriborsót, petrezselymet és ízlés szerint sózom. Végül adok hozzá chili szálakat.
A lilahagymát és lilakáposztát apróra vágom. Egy kevés olívaolajon a hagymát üvegesre párolom, beleszórom a római köményt majd fél perc után hozzáadom a káposztát. Sózom, hozzáadom a vörösáfonyát és nagyjából 10-15 perc alatt megpárolom a káposztát. Néha adok hozzá egy kis vizet, hogy ne égjen oda. Ha puha a káposzta, akkor készen van. Beleszórom a pirított mandulaszeleteket is. Végül a két salátát együtt tálalom, akár össze is lehet keverni. Tálaláskor nem vegánoknak mehet rá főtt tojás és még chili szálak.



2017. október 3., kedd

Sütés nélküli sajttorta szederrel


A nyár már régen elköszönt, de attól még jól jönnek a sütés nélküli receptek. Plane egy sajttorta. A szedret bátran kedvünk szerint variálhatjuk. A torta krémesen lágy, nem túl édes.

Hozzávalók (23 cm-es kapcsos tortaformába):

Tésztaalj:
1 zacskó zabfalatok zabkeksz (215 g)
70 g vaj

Krém:
450 g krémsajt (philadelphia vagy cserpes)
300 ml tejszín
450 g görög joghurt (natúr) (utóbbi időben nálam az Aldis 150 grammos jön be, abból 3 darab)
70 g porcukor
6 lapzselatin

Gyümölcszselé:
200 g szeder
2 csapott ek. cukor
2 laptzselatin

A kekszet aprítógépben darálom, hozzáadom az olvasztott vajat és alaposan elkeverem. A kivajazott tortaformába teszem és egy kanállal beleegyengetem, krumplitörővel egyenletesre simítom, nyomkodom. Hűtőbe teszem, míg készül a sajtkrém.
A tejszínt kemény habbá verem, hűtőbe teszem. A lapzselatinokat hideg vízbe áztatom 5 percre. Addig a krémsajtot, a porcukrot és a joghurtot egy spatula segítségével homogénre keverem. Hozzáadom a felvert tejszínt és spatulával adagonként beledolgozom. Ügyelek arra, hogy ne törjem nagyon össze. A masszából 2 evőkanálnyit egy tálkába teszek és mikróban 20 mp alatt felmelegítek. Hozzáadom a megpuhult 6 lapzselatint és elkeverem. A többi masszához keverem a zselatinosat. Spatulával alaposan beledolgozom. A krémet a tortaaljra kanalazom, elegyengetem. Hűtőbe teszem legalább 4 órára, de legjobb ha egy éjszakát pihen.
A szedret a cukorral összefőzöm, turmixolom. A 2 lapzselatint 5 percre hideg vízbe áztatom, majd a még meleg szederhez keverem. Hagyom kissé hűlni majd a megdermedt tortára öntöm. Visszateszem legalább 1 órára hűtőbe. Elválasztom a tortakerettől a tortát és máris lehet szeletelni. Tálaláskor mehet rá még friss gyümölcs.
* Elsőre nálam 5 lapzselatinnal készült, de kicsit lágynak bizonyult. Nem folyt szét (a szeletről a kép 5 lapzselatinos), de nem volt nagyon könnyen kezelhető, szeletelhető torta. Hattal sokkal jobb.


Inspiráció Márk Szonja Édesem szakácskönyvéből, de nem követtem teljes mértékben a receptet.

2017. szeptember 25., hétfő

Segítsüti 2017 ősz


Ma indul az őszi Segítsüti árverés! 30 blogger süteményeire lehet licitálni mától szeptember 28-án, csütörtökön 16:00-ig a Segítsüti oldalán. Az idei licittel a Völgyzugolyházat támogatjuk.





2017-én elején megalakult a Völgyzugolyház Alapítvány a Kacifántosokért nevű szervezet, mely sérült gyermekek szüleinek összefogásából jött létre. Küldetésük a sérült/kacifántos gyermekek és családjaik támogatása, életminőségének javítása, a társadalmi integrációjuk elősegítése.
Fő projektjük egy olyan integrált fejlesztő és közösségi tér létrehozása, ahol az ellátórendszerből kiszoruló súlyos és halmozottan fogyatékos gyermekek tanuláshoz való joga teljesülhet, ahol a mindennapi fejlesztésen túl egy építő gyermekközösség tagjai lehetnek csakúgy, mint ép társaik. A napi fejlesztésen és ellátáson túl az integrált közösségi programokkal is igyekeznek az élet minden területén jelenlévő elszigetelődést megakadályozni.
Tavaly indították el tanodájukat, a Zugolydát, ahol egy óvodás és iskolás korú kiscsoporttal elkezdődtek az integrált foglalkozások az egyik tanodás gyerekszobájában. Tervük, hogy jelenlegi (ideiglenes) helyükről a végső bázisukra költözve, más sorstársak számára is megnyugtató, az igényekre célzottan reagáló, rendszerszintű megoldást biztosítsanak a társadalomból kiszoruló súlyosan és halmozottan sérült gyermekek és családjaik számára.  A helyi önkormányzat támogatásával hamarosan új helyre költözhetnek, amit a felújítások után számtalan fejlesztőeszközzel kell felszerelni.
Ebben a törekvésükben szeretnénk melléjük állni, és a süti árverésen befolyt összeget a Völgyzugolydában használható fejlesztő eszközökre költeni. 
Licitálni a felajánlott 30 csodás süteményre 2017. szeptember 25-én, hétfőtől egy egyszerű regisztráció után  ITT lehet, az árverés vége pedig 28-án csütörtökön 16.00 órakor lesz. Hétfőn reggel kezdenek el felkerülni a blogokba a süti felajánló posztok, nem sokkal később pedig a Segítsüti oldalán is láthatják majd az egyes darabokat, és ugyanitt tehetik meg licitjeiket is. Minden sütemény kezdő kikiáltási ára 1.000.- forint.


Hatodik éve minden ősszel lelkesen várom a Segítsütit, mert hiszek benne, hogy a süti segít. Idei felajánlásom egy 10-12 szeletes (18 cm-es) Répatorta dióhabbal és csokoládékrémmel.

A tortát nem lehet postázni, személyesen Budapesten lehet átvenni.





2017. szeptember 14., csütörtök

Diós-vaníliás torta


Maja barátnőm szülinapjára készült ez a torta. Kakaós vajas lapok között sós karamellszósz, vaníliakrém és diógrillázs.


Hozzávalók (18 cm-es tortához 8-10 szelethez)

Kakaós tortalap EZ a recept alapján. Ezúttal kicsit vékonyabbra vágtam a tortalapokat (4 tortalap kell), így több felesleg maradt, de az jól jön pohárdesszertekhez vagy csak egyszerűen kávé mellé.

Sós karamell  és vaníliakrém ITT (sós karamellből maradt meg, viszont a vaníliakrémhez 400-400 g mascarpone és tejszín kellett)

Diógrillázs: 150 g cukor + 200 g pirított dióbél

A diógrillázshoz a diót száraz serpenyőben megpirítom. Egy lábosban a cukrot magas lángom égetem, akkor jó, ha a cukor teljesen elolvad, de még csak aranybarna a folyadék. Ekkor leveszem a lángról és gyorsan hozzáadom a diót és alaposan összekeverem. Egy sütőpapírra rákanalazom a cukros diós és próbálom eloszlatni, hogy minél gyorsabban kihűljön. Ha már kihűlt, akkor aprítógépben darálom. Az égetett cukortól ropogós lesz a dió. Hagyhatunk nagyobb darabokat is benne.

Ha készen van a 4 tortalap, a sós karamell és a vaníliakrém is, akkor összeállíthatjuk a tortát. Az alsó lapra 2 evőkanálnyi sós karamellt oszlatok el (érdemes kissé átmelegíteni a karamellt, hogy folyós legyen). A vaníliakrém nagyjából felét habzsákba teszem (ebből tanulva most beszereztem egy nagyot, mert macerás sokszor újratölteni) és az alsó tortalapot körbe pöttyözöm. A torta közepére kanalazom a krémet és elsimítom (pöttyözés plusz középen a krém kenve a krém negyedét jelenti). Érdemes mérleget használni, hogy nagyjából egyforma mennyiségek kerüljenek a tortalapok közé. Megszórom 2-3 evőkanálnyi grillázzsal. Jöhet a második tortalap, rá sós karamell és vaníliakrém és a diógrillázs. Ugyanezt megismétlem a maradék tortalapokkal is. A tetejét végig pöttyözöm a krémmel és megszórom darált grillázzsal. Tálalás előtt érdemes 1-2 órát hűteni, hogy összeérjenek az ízek.




2017. augusztus 31., csütörtök

Szivárványszínű lepénykenyér (gluténmentes) mindenféle finomsággal


A színes lepénykenyérkék zöldségekből, őrölt mandulából és tojásból készülnek. A szendvicsbe került hummusz, egy különleges répasaláta, sült zöldségek és friss saláta.
A Green Kitchen at Home szakácskönyvben (meg a blogban is) már hetek óta szemezgetek vele. Ma készült el és nekünk nagyon ízlett.
Az eredeti recepthez képest annyi az újítás, hogy egy szeletben van jelen a három szín. Nem bonyolult kivitelezni, úgyhogy javaslom. Teljes mértékben követtem a receptet mégsem lett a piros és sárga nagyon élénk színű. Következőre több répát és céklát teszek bele és kevesebb karfiolt. Ízre tökéletes volt, csak a színen érdemes javítani. A mandulára is következőre figyelni fogok, hántolt mandulát fogok őrölni, nem héjasat, hogy az se befolyásolja a színt.


Hozzávalók (8 darab 7x14 cm-es szelethez, 4 szendvicshez, 4 adaghoz):

Zöld:
200 g brokkoli (csak a rózsái, szárát a szín miatt nem használnám következőre)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Sárga:
100 g répa
100 g karfiol (következőre növelni fogom a répa arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás

Piros:
100 g cékla
100 g karfiol (következőre növelni fogom a cékla arányt benne)
50 g őrölt mandula (nem héjas!)
1/2 tk. só
1/2 tk. szárított zöldfűszer (vegyesen oregano, bazsalikom és kakukkfű)
2 nagy tojás


A zöldségek előkészítésével kezdek. Aprítógépben morzsányi méretűre darálom előbb a brokkolit majd a répa-karfiolt és végül a cékla-karfiolt. Egy tálban összekeverem a brokkolit a mandulával, a sóval és a fűszerekkel. Ezt ismétlem másik tálban a répa-karfiollal és egy harmadik tálban a cékla-karfiollal is. A tojásokat kettesével villával felverem majd az első kettőt a brokkolis keverékhez forgatom, következő kettőt a répáshoz az utolsót a cékláshoz.



A sütőt előmelegítem 200 fokra. A sütőm nagy tepsijébe helyezek egy sütőpapírt. A három masszát ketté osztom. A tepsim két részébe osztom egyesével a színeket. Érdemes minden színből előbb egy rendes csíkot kialakítani és csak utána ragasztani hozzá a többihez. Nagyjából 7-8 mm vastagságú legyen a massza, de bevallom nem mértem mindenhol). Spatulával dolgozom végig (lentebb kép a két nagy lepénykenyérről). 200 fokos sütőben 25 perc alatt készre sütöm. Hagyom teljesen kihűlni és csak akkor szeletelem. Ebben a tepsiben nekem 8 szelet 7x14 cm-es kenyérszelet lett (körben végig levágtam a széleit, így sokkal szebbek). Ebből pont 4 szendvics készülhet. A felszeletelt kenyérkéket üvegtálban hűtőben tárolom. Néhány napig eláll. Tökéletes vendégváró is lehet, mert előre el lehet készíteni.



A szendvics elkészítése:

Hozzávalók (4 adaghoz):
8 szelet színes lepénykenyér

Sült zöldségekhez:
1 kisebb karfiol
1 kisebb brokkoli
1/2 cékla
3 kis cukkini
1 lilahagyma
1 piros színű paprika
olívaolaj

hummusz (ezúttal boltit használtam, de ha van idő érdemes házit készíteni 200 g elég lesz)

friss saláta (lehetőleg színes)

Különleges répasaláta:
3 nagy répa
1 lilahagyma
2 ek. sultana mazsola
3 ek. olívaolaj
1 kis csokor aprított petrezselyem
1/2 tk. só
1/4 citrom leve

A sült zöldségekhez az összes zöldséget szeletelem (karfiolt és brokkolit is mint a kenyeret vékony szeletekre vágom, nem szedem rózsáira). A cukkinit karikázom, lilahagymát, céklát és paprikát is szeletelem. Két sütőpapírral bélelt nagy tepsire elosztom a zöldségeket. Meglocsolom olívaolajjal, sózom, majd 200 fokos sütőben nagyjából 30 perc alatt megsütöm.
A répasalátához a répát és hagymát aprítógépben aprítom (vagy nagyobb reszelőn lehet a répát reszelni és akkor a hagymát szeletelni). Hozzáadom a mazsolát, aprított petrezselymet, olajat, citromlevet és sózom. Érdemes ezt is előre elkészíteni, jót tesz neki pár óra a hűtőben.
Már csak a szendvicseket kell összeállítani. Minden kenyérszeletnek a sült oldalát megkenem hummusszul (tehát ami korábban alul volt). Teszek rá bőven a sült zöldségekből, répasalátából és friss salátát is). Igazán gazdag vega vacsora. Húsevők sem fogják hiányolni a húst :)