2016. március 20., vasárnap

Marcipános csokitorta baracklekvárral


Még hónap elején készült Andris szülinapjára. Kristóffal sütöttünk.



Hozzávalók (18 cm-es 10-14 szeeltes torta - jó magas, ezért bátran lehet 10-14 szeletet vágni):

A két 18 cm-es tortalap alapvetően ez a recept alapján készült. Külön 2-2 tojásból és egyikbe a kakaó helyett kukoricakeményítő került így lett egy klasszikus és egy kakaós tortalap. A lapokat kettévágtam, 4 lapom lett.

Tejcsokoládéhabhoz: 250 g tejcsokoládé+ 130 ml tejszín
Étcsokoládékrémhez: 250 g étcsokoládé+ 50 g tejcsokoládé és 280 ml tejszín

3 18 cm-es marcipánkoronghoz nagyjából 150-170 g marcipán

házi baracklekvár a rétegek közé (több mint fél üveg fogyott el)



A tortalapokat EZ a recept alapján megsütöm. Annyi a lényeg, hogy külön edényben készüljön 2-2 tojásból a klasszikus és a kakaós tésztalap. Ha nincs két 18 cm-es formánk, akkor előbb egyiket aztán másikat sütjük. Ha kihűlt kettévágjuk.
A krémekhez külön edényben a tejszíneket forrásig melegítem, elzárom a tüzet, majd a csokikat hozzákeverem. Homogénre keverem és nagyjából egy órára hűtőbe teszem. Ha kezd összeállni akkor robotgéppel habosítom előbb a tej majd az étcsokisat is.
Összeállítom a tortát. A kakaós tésztalapra kerül egy vékony réteg baracklekvár, rá a kinyújtott 18 cm-es marcipánréteg, majd a tejcsokoládéhab fele. Következik a klasszikus tésztalap rá baracklekvár, újabb marcipánkorong majd az étcsokis krém negyede. Következik a második kakaós lap, rá baracklekvár, az utolsó marcipánkorong és a maradék tejcsokoládéhab. Végül lezárom az utolsó tortalappal és vékonyan megkenem a torta tetejét és oldalát is a maradék étcsokoládékrémmel. Szobahőmérsékleten lehet tárolni a tortát 1-2 napot (hőségben nem!). Ha hűtenénk, akkor tálalás előtt 1-2 órával vegyük ki a hűtőből. 
*A tortához maradék színes marcipánokat használtunk, még amiket a Kristóf tortájához vettünk, ezért ilyen színes. Bármilyen marcipán megteszi.

2016. február 10., szerda

Non plus ultra citromkrémmel és pisztácával


Nagyon régen ettem non plus ultrát és terveztem Karácsonyra megsütni. Végül január lett belőle és nem a klasszikus baracklekváros verzió készült. Próbáljátok ki citromkrémmel, nagyon finom! Az édes habcsók mellé igazán passzol a savanykás lemon curd.


Hozzávalók:

Linzer:
150 g (nád) porcukor
200 g vaj
400 g (tönköly) finomliszt
100 g zsíros tejföl
2 tojás sárgája (nagy, L-es)
csipet só
1 púpozott tk. sütőpor

Habcsók: 4 tojásfehérje (nagy, L-es)+ 400 g porcukor

Citromkrém/Lemon curd:
3 kisebb kezeletlen citrom leve és reszelt héja
4 nagy tojás
100 g vaj
150 g (nád)cukor

1-2 marék aprított pisztácia (sótlan, ha van brontei akkor a legjobb)

A citromkrémet akár napokkal előtte is el lehet készíteni, hűtőben remekül eláll egy hétig. De akár fagyasztható is a lemon curd (kipróbáltam). Kiolvasztás után is selymes krém.
Az aprósütimhez nem fogyott el a teljes adag, de pohárkrémhez, gyümölcssalátához tökéletes.
A citromlevet, reszelt héjat a cukorral és a vajjal melegítem, míg a cukor elolvad. A tojásokat villával kissé felverem. Leveszem a citromos keveréket a tűzről és a tojáshoz adom adagonként. Hőkiegyenlítést végzek. Majd mehet vissza minden a lábosba és alacsony lángon addig melegítem folyamatos kevergetés mellett, míg besűrűsödik. Fontos, hogy ne forrjon, mert akkor rántotta lesz belőle. A végén a krémet átszűröm, így a citromhéjat eltávolítom és selymes krémet kapok. Csatos üvegekben tárolom. Egyébként remek gasztroajándék is lehet egy üveg lemon curd.

A süteményhez a keksz/linzeralapot elkészítem. A puha vajat a porcukorral és tojássárgával összekeverem és hozzáadom a tejfölt. Végül minden száraz alapanyagot is belekeverek. Hűtőbe teszem nagyjából 30-40 percre, amíg megdermed.
Addig elkészítem a tojáshabot. A porcukor soknak tűnhet elsőre, de kell bele ez a mennyiség ahhoz, hogy selymes habcsókot kapjunk. A tojásfehérjékhez kanalanként adagolom a porcukrot és közepes fordulaton verem habbá robotgéppel. Elég hosszas a folyamat.
Ha elkészültem, akkor a sütőt előmelegítem 150 fokra (légkeveréses). Előveszem a linzertésztát a hűtőből és folpack rétegek között kb 3 mm vastagra nyújtom (lisztezett felületen is lehet, de a habcsók miatt kerülni szerettem volna a lisztezést). 3-3.5 cm átmérőjű pohárkával szaggatom ki a köröket és sütőpapírral ellátott tepsibe teszem. A tojáshabot habzsákba teszem és minden karikára nyomok belőle. Nálam 13 perc alatt sültek meg. Fontos, hogy ne barnuljon a hab és a linzer átsüljön. Hagyom tepsiben kihűlni majd kanalazok bele a citromkrémből (a keksz közepére), szórok a krém köré pisztáciát (körbe, mint egy gyűrű) és összeragasztom. Ha körbe szórom a pisztáciát, akkor összeragasztás után jól mutat majd a két keksz között. Próbáltam utólag belemártani a pisztáciába, de úgy nem lett szép. 
* A citromkrém miatt én hűtőben tároltam. Javaslom, hogy mindig csak annyi süteményt töltsünk meg krémmel amennyi elfogy, vagy max 1-2 napig tároljuk összeragasztva a hűtőben, különben a keksz megpuhul (persze úgy is finom, sőt van aki puhán szereti :) )


2016. január 25., hétfő

Kristóf 4 éves


Tudom közhely, de hihetetlen, hogy repül az idő. Most volt kis pici baba a 4 éves nagyfiú! :)
Idén sem maradt el a saját készítésű torta. Idei tortát két mese is ihlette. Az egyik egyértelmű (Thomas), a másik csak célzásképpen került a tortára, de az ünnepelt egyből felismerte.
A marcipán dekorációt ezúttal is Andris készítette (ő nagyon ügyes! :) ), az én érdemem csak a piskóta és a krém.

Itt vannak a korábbi évek alkotásai is.
3 évesen helikopteres Honvéd kórház torta készült (napi szinten a mentőhelikopter leszállásokat, felszállásokat csodáltuk)


Hozzávalók (18 cm-es tortához, 10-14 szelethez):
2 tojásból ez a piskóta. Háromba vágtam. Szintén a linken leírtak szerint készült karamell is, abból 2-3 evőkanálnyi került bele.
Tejcsokoládé krémhez: 250 g tejcsokoládé (callebaut) + 130 ml tejszín
Vajkrém a marcipánborítás alá: 100 g puha vaj+100 g porcukor
Marcipánborításhoz nagyjából 500 g marcipán (különböző színek)

A piskótát a leírtak szerint megsütöm, ha kihűl háromba vágom. A karamellt is elkészítem.
A csokikrémhez a forró tejszínhez keverem a csokoládét. Hűtőbe teszem nagyjából 1-1.5 órára (ne legyen teljesen kemény). Kiveszem és robotgéppel habosítom.
A vajkrémet is előkészítem.

Összeállítom a tortát. Az alsó piskótalapara kerül egy kevés karamell, majd a csokikrém fele. Rá a következő lap a egy kevés karamell és a maradék csokikrém. Végül a harmadik lappal lezárom a tortát. Vékonyan bekenem a vajkrémmel majd jöhet a marcipánborítás. A torta 3-4 napot szobahőmérsékleten is kibír.





Ő a Shaun (The Sheep) mese főhőse:



2016. január 4., hétfő

Babka


Karácsonyra készült ez a csokis-diós fonott kalács. A formázása nagyon egyszerű és szerintem látványos. A tésztáját előző este be lehet dagasztani, reggelig a hűtőben pihen. A rácsurgatott sziruptól igazán szaftos lesz.


Alapvetően Ottolenghi receptjéből indultam ki, amit Mautner Zsófinál olvastam. Rájöttem, hogy a tésztája olyan, mint a régi kalácsomé (szinte minden mennyiség stimmel - ott kisebb tojások és több tej került bele).

Hozzávalók (2 kalácshoz):
550 g (tönköly) finomliszt
1 zacskó szárított élesztő (7 g)
100 g (nád) porcukor
3 nagy tojás
150 ml hideg víz
csipetnyi só
1 kezeletlen narancs és citrom reszelt héja
150 g puha vaj

Töltelékhez:
150 g étcsokoládé (70%-os)
150 g vaj
50 g (nád) porcukor
2 púpozott ek. kakaó
csipet só
1 kezeletlen narancs reszelt héja

100 g dió durvára aprítva

Tetejére szirup (nagyon soknak tűnhet a cukormennyiség, de higgyétek el kell bele!):
250 g cukor
150 ml víz

A kalács tésztájához egy dagasztótálba teszem előbb a száraz összetevőket, majd a tojást és a vizet is. A vaj kivétel mindent dagasztani kezdek a robotgép dagasztókarjával. Aztán elkezdem adagolni hozzá a vajat és alaposan összedolgozom. Egy viszonylag puha bucit kapok. Lefedem és pulton kelesztem 20-30 percet, majd beteszem éjszakára a hűtőbe. Reggel kiveszem, forró vízbe teszem a tálat, hogy kissé felmelegedjen. De nem kell sokáig melengetni, a hideg tészta is jól formázható. Amíg melegszik elkészítem a tölteléket.
A vajat és csokit egy lábosban megolvasztom. Hozzáadom a porcukrot, kakaót, sót és a narancshéjat. Beteszem 5-10 percre hűtőbe.
A tésztát kettéosztom. Érdemes mérleggel dolgozni, hogy tényleg egyforma legyen a két kalács.
Előkészítek két sütőpapírt és két kenyér/kalácsformát. A kalácstészta felét téglalapra nyújtom. A kinyújtott téglalap hossza legyen hosszabb, mint a kenyérforma, mert még fonogatva veszít a hosszából egy keveset. Kb. 30x40 cm legyen.
Megkenem a csokis töltelék felével (ezt is mérleggel mértem ki), megszórom a dió felével (50 g). Szorosan feltekerem mint egy kalácsot. Átemelem a sütőapapírra. Éles késsel hosszanti irányban félbevágom a kalácsot, majd a két "fél rudat" háromszor megtekerem, fonom. Azért csinálom ezt a sütőpapíron, mert úgy egyszerűbb lesz a formába áthelyezni. Megismétlem a maradék tésztával, töltelékkel és dióval. Konyharuhával lefedve kb. 1 órát kelesztem. A sütőt előmelegítem 190 fokra (légkeveréses). A kalácsokat 30 percet sütöm. Ha túlságosan pirulna a teteje, akkor érdemes egy sütőpapírt rátenni.
Amíg a kalácsok sülnek megfőzöm a szirupot. Hagyom langyosra hűlni. A megsült forró kalácsokra kanalazom a szirupot. Figyelek arra, hogy nagyjából azt is félbe osszam.
Hagyom a kalácsokat kihűlni, majd szeletelem.