2013. március 19., kedd

Narancstorta (cukormentes)


Bár már eléggé vége a télnek, azért a hidegebb napokon még jól eshet egy télidéző narancsos sütemény. Gyorsan elkészül és nagyon mutatós. Ráadásul cukormentes.


Hozzávalók (18-20 cm-es tortaformába, 6-8 szelethez):
2 kisebb narancs
30 g vaj
2 ek. eritritol (vagy 1 ek. eritritol és 2 ek. agavé szirup)
egy kevés őrölt kardamom

2 tojás
3 ek. eritritol
3 ek. víz
4 ek. tönköly finomliszt
1/2 kk. foszfátmentes sütőpor (borkő)


A tortaformát bőségesen kivajazzuk, majd körbe sütőpapírral az oldalait magasítjuk, mert eléggé fel fog nőni a sütemény. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A narancsokat meghámozzuk, karikára vágjuk majd a kivajazott tortaformába helyezzük. Egymásra kerül legalább két réteg narancs. Esetleg érdemes a legalsó rétegre odafigyelni, hogy szépen helyezzük bele, mutatós legyen a kiborított süteményünk. A vajat rákockázzuk, majd megszórjuk az eritritollal és az őrölt kardamommal. Cukorbetegek tudtommal nem fogyaszthatnak agavét, bár elég alacsony a glikémiás indexe, hát mindenki tegye belátása szerint. Vagy akár eritritol helyett természetesen nyírfacukorral is finom lesz a torta (vagy nem diétázóknak bármilyen cukorral készülhet). Tegyük be sütőbe 15-20 percre. Addig elkészítjük a piskótát. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük az eritritollal majd hozzáadjuk a tojás sárgákat és a vizet (ne legyen jéghideg). A robotgépet félretesszük és ezután spatulával dolgozzuk bele az átszitált lisztet és sütőport. A tepsit kivesszük a sütőből és rákanalazzuk a masszát. Elegyengetjük, majd visszatesszük sütőbe további 35-40 percre. Ha megsült kivesszük és tepsiben hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk. Tálalhatjuk görög joghurttal.
*Aki nem szereti a magas piskótát, az ne 18, hanem inkább 20 cm-es tortaformában süsse.


2013. március 17., vasárnap

Csirkecombok baracklekvárpácban


Ettetek már baracklekváros csirkehúst? Én eddig nem, de nagyon ízlett! Érdemes már előző este előkészíteni a húst, hogy másnap ebéd előtt már csak a sütés maradjon hátra. A köretet is előkészíthetjük már korábban és ebéd előtt néhány perces munkával máris tálalhatunk.

A receptben szerepel néhány különlegesebbnek számító alapanyag, de érdemes őket beszerezni, mert ma már nem aranyáron kaphatóak és egyre több helyen árulják őket (ilyen pl. a szójaszósz). Amiről még feltétlenül írni szeretnék egy sort az a római kömény. Ez nem az általunk ismert köménymag, hanem egy citrusos ízű igen fűszeres mag (ami különben kinézetre eléggé hasonlít a jól ismert köménymaghoz). Bár sokan azt hinnék az angol cumin az általunk ismert köménymag, nem, a cumin a római kömény. A mi köménymagunk az a caraway seed. És ha már köménymagoknál tartunk, akkor nem szabad megfeledkezni az édesköménymagról, ami igencsak finoman illatozó magocska és hát az édesköményről (gumó) sem. Itt van például Ági írása ezekről.

És akkor vissza a recepthez. A csirkecombok receptje kisebb alakításokkal Havas Dóra Lila Füge szakácskönyvéből való.

Hozzávalók (2-3 főre):
Húshoz:
6 alsó csirkecomb
1/2 tk. koriandermag
1/2 tk. római kömény
1/4 tk. őrölt gyömbér
1 gerezd fokhagyma
100 ml házi baracklekvár
1 ek. napraforgóolaj (vagy egyéb semleges ízű)
30 ml szójaszósz
só, ízlés szerint

Köret:
3/4 bögre kuszkusz
1/4 apróra reszelt répa (ha kicsi 1/2 répa)
néhány ek. tökmagolaj


Előkészítjük a páchoz a fűszereket. Mozsárban összetörjük a koriandert és a római köményt. Hozzáadjuk a gyömbért majd az apróra vágott fokhagymát. Egy tálba kimérjük a baracklekvárt és a szójaszószt, hozzáadjuk az olajat majd összekeverjük a mozsárban elkészült fűszerkeverékkel.
A csirkecombokat megmossuk majd konyhai papírtörlőkendővel szárazra töröljük. Kissé megsózzuk majd belemártjuk a pácba. Érdemes fedeles edényben pácolni, mert éjszakára hűtőbe helyezzük. Természetesen néhány óra pácolás is elég neki, de a legjobb ha egy éjszakát hagyjuk összeérni az ízeket.
A kuszkuszt alaposan átmossuk majd bő sós vízben megfőzzük. Gyorsan megfő, ne főzzük nagyon szét. Ha netán fölösleges folyadék van rajta, akkor szűrjük le. Ez is mehet éjszakára a hűtőbe.
Másnap a sütőt előmelegítjük 200 fokra és egy nagyobb tepsit alufóliával kibélelünk majd kissé megolajozzuk. Belehelyezzük a csirkecombokat, a maradék pácot ráöntjük. Sütőbe helyezzük 50-60 percre, közben érdemes félidőben átfordítani a combokat. A sütési idő végén én egy kis pirítás/barnítás funkciót is bevetettem (ez amolyan grillező funkciója a sütőnek, amikoris felmelegszik 1-2 perc alatt 300 fokra és szép ropogósra süti a csirkecombokat).
Miközben készül a hűs a köretet is elkészítjük. Egy serpenyőben néhány evőkanálnyi tökmagolajat összekeverünk a reszelt répával és egy kicsit átsütjük, de tényleg csak 1 percet. Hozzáadjuk a kuszkuszt, összekeverjük, ha szükséges még sózzuk és máris készen van. Amint a hús megsült a körettel tálaljuk.




2013. március 13., szerda

"Tiramisu" torta


Ez igazából amolyan ál-tiramisu, de merem még tiramisunak nevezni. Nálunk sose készül az igazi nyers tojásos tiramisu, úgyhogy nekünk ez A Tiramisu.
Házi vaníliapuding készült hozzá ez a recept alapján. Időhiány miatt bolti babapiskóta került bele, de ha van időtök én javaslom hozzá a házi babapiskótát, recept hozzá itt.

Hozzávalók (23 cm-es tortához, 10-14 szelet):

Vaníliapuding:
50 g nádcukor
1 vanília
2 tojássárga
30 g keményítő
550 ml tej

Tortaalap:
130 g babapiskóta (15 db.)
60 g vaj

Krém:
300 ml habtejszín
500 g mascarpone
és a puding a fenti mennyiségből
2 ek. nád porcukor
1 zselatin fix

170 g babapiskóta (21 db.)
2-3 deci kávé

tálaláshoz kakaó


Elkészítjük a vaníliapudingot az itt leírtak alapján a fenti mennyiségekkel. Hagyjuk teljesen kihűlni, úgy hogy gyakran megkevergetjük.
Elkészítjük a tortaalapot. A babapiskótát aprítógépben összetörjük, morzsaszerű lesz. Hozzáadjuk a mikróban megolvasztott vajat. Egy tortatálba tortakeretet teszünk, beleöntjük a vajas-babapiskóta masszát majd elegyengetjük. Hűtőbe helyezzük, hogy megszilárduljon, míg a krém elkészül.
A habtejszínt kemény habbá verjük. Egy külön edényben a mascarponet robotgéppel kissé elkeverjük. Hozzáadjuk a kihűlt pudingot és a cukrot, majd beleforgatjuk a tejszínhabot és végül beleszórjuk a zselatin fixet. Robotgéppel eldolgozzuk.
Kávét fűzünk és egy tányérba tesszük (akkora legyen, hogy a babapiskóták kényelmesen elférjenek benne, mikor belemártjuk).
A krémet 3 részre osztjuk. Az első adagot a tortaalapra egyengetjük majd a kávéba mártott babapiskótákkal megrakjuk a tortát. Újabb adag krém majd újabb adag kávés babapiskóta következik és végül krémmel fejezzük be a sort. Tehát röviden: tortaalap, krém, babapiskóta, krém, babapiskóta, krém. Hűtőbe helyezzük legalább 3 órára, de legjobb ha éjszakára. Tálaláskor szitálunk rá kakaót. 

2013. március 6., szerda

Joghurtos mangótorta


Andrisom szülinapjára készült ez az egyszerű, gyors sütés nélküli torta. Idén joghurtosat, gyümölcsöset kért. Végül a mangót választottuk. A színes szikrázó gyertyák mókássá tették. Kristóf külön élvezte, hogy hiába fújja Andris, újra meg újra felgyullad 1-1 gyertya.


Hozzávalók (18 cm-es tortához):
110 g keksz
40 g vaj

1 mangó (megtisztítva 250 g kockára vágva a tortába + 70 g pürésítve zselatinhoz)
750 g joghurt (görög joghurt, Cserpes, activia krémes)
1 vaníliarúd kikapart magjai
100 ml habtejszín
1.5 zselatin fix
4 ek. nád porcukor

1/2 zacskó expressz tortazselé (szintelen)
120 ml forrásban levő víz
70 g pürésített mangó (amit fentebb jeleztem, hogy a zselatinhoz kell)

egy-két marék szeletelt mandula a torta oldalára

Aprítógépben a kekszet őröljük. A vajat mikróban megolvasztjuk, hozzáadjuk a darált kekszet és homogénre keverjük. Tortakeretbe belehelyezzük és elsimítjuk az alján. Kissé megnyomkodjuk pl. egy krumplitörővel, hogy összeálljon és szeletelhető legyen. Hűtőbe tesszük, míg készül a krém. A joghurtot, habtejszínt (nem felvert!) összekeverjük, hozzáadjuk a vaníliát majd a zselatin fixet és robotgéppel alaposan összekeverjük. Végül beleszórjuk a cukrot és azt is elkeverjük. Zselatin fixből akár 2 zacskó is mehet bele. 1.5el is szépen szeletelhető, de ha valaki "stabilabbat" szeretne, akkor javaslok 2 zacskót bele. A zselatin fixet én eddig mindig a végén adtam hozzá, mikor már a cukor is benne volt és olyankor gyorsan kellett dolgozni, nehogy csomós legyen a krém. A zselatin zacskóján viszont írja, hogy a cukrot a legvégén adjuk hozzá és tényleg így sokkal kényelmesebben kevergethetjük a krémet.
Végül a krémhez keverjük a 250 g kockára vágott mangót és a gyümölcsös krémet a kekszalapra öntjük. Hűtőben hagyjuk 3-4 órát, vagy akár egy éjszakát.
Elkészítjük a mangózselét. Az expressz tortazselé zacskó felét egy tálba öntjük, adunk hozzá 120 ml forrásban levő vizet. Habverővel kevergetjük fél percet, majd hozzáadjuk a 70 g mangópürét (ne legyen jéghideg a mangópüré). A tortára öntjük úgy, hogy a közepétől kifele haladunk. Szobahőmérsékleten hagyjuk megdermedni, majd hűtőbe tesszük 10-20 percre. Tálaláskor egy késsel elválasztjuk a tortakerettől a tortát és az oldalát megszórjuk mandulával

2013. március 1., péntek

Céklás brownie (Rachel Allen)


Már régóta terveztem céklás browniet sütni. Végre sorra került. Kicsit munkás az előkészület, de amint megvan a céklapüré gyorsan össze lehet állítani a süteményt. Olyanoknak is ízlett, akik amúgy nem cékla rajongók. Én azért azt mondom illatra nagyon érezni benne a céklát, ízre talán kevésbé, de én azt is érzem. A cékla krémessé teszi a süteményt. Tálalhatjuk akár görög joghurttal is.

Az eredeti recept Rachel Allan Cake című könyvében van, itt olvasható, de én először Erikánál olvastam. Az eredeti adag felét sütöttem.

Hozzávalók (20 cm-es tortaformába vagy nálam 2 db. kb. 20*10cm-es ovális formába):
125 g vaj
150 g világos nádcukor
2 kisebb tojás
130 g főtt cékla
125 g étcsokoládé
50 g tönkölyliszt
20 g kakaópor
1/2 kk foszfátmentes sütőpor
csipetnyi só


Egy kisebb céklára lesz szükségünk, vagy ha nagyobb akkor egy félre. Bő vízben a megmosott céklát megfőzzük. Elég hosszas folyamat ez, akár egy óráig is eltarthat. Amennyiben szükséges pótoljuk főzés közben a vizet. Ha megfőtt hámozzuk meg és vágjuk nagyobb darabokra, majd botmixerrel pürésítsük. Én a főtt mennyiségből mértem 130 grammot. Hűtsük le. A sütőt melegítsük elő 180 fokra. 
A puha vajat a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá a kissé felvert tojásokat. A csokoládét gőz fölött vagy mikróban olvasszuk meg és keverjük össze a céklapürével. Adjuk a vajas-cukros-tojásos keverékhez. Szitáljuk bele a lisztet, holland kakaót, adjuk hozzá a sütőport és egy csipetnyi sót. 
Kivajazott vagy sütőpapírral bélelt formában 30 perc alatt megsütjük. Formában hagyjuk kihűlni.