2013. január 31., csütörtök

Tarajos karaj


Gyors és egyszerű hús ez. Akár előző napon is elkészíthetjük és vendégek érkezésekor elég melegíteni és szeletelni. Tálalhatjuk tepsis burgonyával, rizzsel és salátával. Nálam készült mellé egy kis lila  hagymás tejföl is.

Hozzávalók (6-8 főre, 10-12 szelet lesz belőle):
1 kg karaj csont nélkül (ne válasszuk a teljesen zsírszegény darabot, mert akkor nem lesz szaftos a hús)
100 g vékonyra szeletelt császárszalonna (bacon)
só, bors
5 tk dijoni mustár (csípős)
6 gerezd fokhagyma
zsineg (kötözéshez, ami bírja a 200-220 fokot)

A karajt mossuk meg, töröljük szárazra konyhai papírtörlőkendővel. Vágjunk bele 5 metszést hosszanti irányban, úgy hogy a húst ne vágjuk több darabra, hanem csak kis zsebeket vágjunk, amiket császárszalonnával meg tudunk tölteni. Én úgy kezdtem, hogy először középen hosszanti irányban vágtam a húst aztán úgy a jobb mint bal oldalon vágtam még 2-2 hosszanti vágást. Viszonylag mélyeket, de mégse annyira, hogy a húst szétdaraboljam, mert akkor szétesne. Fűszerezzük sóval és borssal. A fokhagymát tisztítsuk meg, vágjuk nagyon apróra (vagy akár fokhagymaprést is használhatunk) majd keverjük össze a mustárral. A hús 5 "zsebét" kenjünk be a mustáros fokhagymával majd tegyük bele a bacon szeleteket. Zsineggel kötözzük meg jó szorosan. Előmelegített 200-220 fokos sütőben kb. 1 óra alatt készül el. Én sütőzacskóban sütöttem 50 percet, majd kivettem és felvettem 220 fokra a hőmérsékletet és tovább sütöttem magában is a húst. Hagyjuk kissé kihűlni és csak akkor távolítsuk el a zsineget és szeleteljük a húst (én még forrón szeleteltem, ezért sem sikerült nagyon vékony szeleteket vágni, de ha türelmesen hagyjuk kissé hűlni, akkor szépen vékonyra is szeletelhető). Vendégeknek akár előző napon is elkészíthetjük, nagyon finom újramelegítve is.


Ötlet innen

2013. január 29., kedd

Babatorták


Kristóf első tortáját nem akartam túlvariálni, inkább olyan összetevőkkel dolgoztam, amiket korábban már evett. Készült egy "csokis" minitorta túrókrémmel, banánnal-naranccsal és egy teljesen vegán (tejtermék- és tojásmentes) tortácska is, banános-rizskrémmel.


Mindkét torta esetében a tortalap vagy a muffin lényegében ez a vegán receptem alapján készült. Az ott leírt mennyiség feléből készült négy kisebb muffin vagy egy 16 cm-es tortácska.

Hozzávalók 4 db csokis muffinhoz vagy egy 16 cm-es tortához:
65 g fruktóz
25 g karobpor
60 ml tönkölyital (dm-ben kapható, akár rizstej is használható)
45 ml olaj (semleges, pl. napraforgó)
50 g tönköly finomliszt
1/2 tk foszfátmentes sütőpor

Szóval lényegében a csokis hatást karobporral értem el, ugyanis ez az ami kisbabáknak adható kakaó helyett és nincs élénkítő hatása. Az összetevőket kézi habverővel alaposan összekevertem majd előmelegített 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütöttem.  Kissé morzsalékos lesz a torta tojás és tejtermék hiányában, de Kristófnak nagyon ízlett, meg nekem is :)
Krémnek túrót és joghurtot kevertem össze (150 g túró+ 75 g joghurt). Került rá és mellé bőven gyümölcs (banán és narancs).

Az alábbi teljesen vegán tortát meg a fenti összetevőkkel készítettem, csak a karobport liszttel helyettesítettem.  16 cm-es tortaformában sütöttem. A rizskrémhez vízben főztem 4 ek desszertnek/tejberizsnek való rizst (olyat ami kissé tapadós). Adtam hozzá 1/2 ek fruktózt. Amint megfőtt pürésítettem, hagytam teljesen kihűlni majd hozzáadtam egy fél banánt pépesítve (jó nagy banánnak a fele). Ezt a tortát viszont azonnal tálaljuk, a maradék másnapra megbarnul. 



Lisztmentes csokitorta mogyoróhabbal


Kristóf első szülinapján ezt ettük mi felnőttek. Neki is készült torta, majd azt is hozom. Ez egy csokibomba. Liszt nélküli csokitorta, tetején csokoládés-mogyoróhabbal. Gyors és egyszerű torta. Javaslom szobahőmérsékleten tálaljátok, mert úgy sokkal krémesebb.


Hozzávalók (23 cm-es tortához, 10-12 szelethez):

Tortalap:
340 g étcsokoládé
7 kisebb tojás kettéválasztva (M-es tojás)
140 g vaj + egy kevés a tortaformát kivajazni
165 g nádcukor
1/4 kk só

Hab:
115 g étcsokoládé
115 g mogyoró
1 ek keményítő
5 tojásfehérje (M-est használtam)
170 g nádcukor



A tortaformát vajazzuk ki körbe és az aljára sütőpapírt helyezzünk. A sütőt melegítsük elő 175 fokra. A mogyorót sütőpapírral bélelt tepsiben pirítsuk kissé meg (5-10 perc alatt), hogy le tudjuk hámozni. Ezt a lépést akár mikróban is megtehetjük. Konyhai papírtörlőkendővel hámoztam le egyesével a mogyorókat.
Elkészítjük a tortalapot. A 340 g étcsokoládét mikróban olvasszuk meg. Fokozatosan 30 másodpercekre tettem be és időközönként kevergettem. Vagy gőz fölött is olvaszthatjuk. A 7 tojást válasszuk szét. Hogy ne kelljen a gépi habverőt elmosni előbb a tojásfehérjéket a sóval verjük kemény habbá. Majd a puha vajat a cukorral keverjük habosra. Egyesével adjuk hozzá a tojások sárgáját, gépi habverővel keverjük habosra. Adjuk hozzá az olvasztott csokoládét, majd a tojáshab felét. Ekkor már spatulával dolgozzuk bele óvatosan. Adjuk hozzá a maradék habot és keverjük homogénre vigyázva, hogy ne törjük össze a habot. Öntsük a tortaformába és süssük 25-30 percet 175 fokon.


Készítsük el a habot. A meghámozott mogyorót és a csokoládét aprítsuk fel. Egy része lehet apróbb, másik darabosabb. Akár aprítógépben is készíthetjük, csak ne aprítsuk sokáig, nehogy lisztszerű legyen a keverék. Adjuk hozzá a keményítőt, keverjük el. Az 5 tojás fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. Lassanként adagoljuk hozzá a cukrot. A kemény habhoz keverjük a mogyoró-csokoládé-keményítő keveréket. A tortát vegyük ki a sütőből és kanalazzuk rá a habot. Tegyük vissza további 25 percre a sütőbe. Amint készen van hagyjuk kissé kihűlni majd késsel válasszuk el a habot a tepsitől. A hab ahogy hűl középen kissé megereszkedik, de ez ne bátortalanítson el senkit :) Csak akkor szeleteljük ha már teljesen kihűlt. Akár behűtve is tálalható, akkor viszont keményebb, összeállóbb torta lesz, szobahőmérsékleten krémesebb. Tejszínhabbal tálaljuk. 


Recept kisebb alakításokkal innen

2013. január 24., csütörtök

Házi vaníliapuding


Szerintem kevés az az ember, aki ne szeretné a vaníliát. Létezik egyáltalán olyan? Mert igen, a levendula és a tonkabab megosztja az embereket, de én merem állítani, hogy a vanília nem. Lentebb összeírtam, hogy én mire, hogyan használom a vaníliát. Ha újabb ötlet van felhasználásra, akkor hajrá, írjátok meg nekem!

Konyhai felhasználás:
- kikapart magokat desszertekbe használom
- megmaradt héjakat (nád)cukorba, (nád) porcukorba teszem és lesz vaníliás cukrom
- amit még nem készítettem, de egyszer kipróbálom az a vanília kivonat (vodkába áztatott vanília)

Tárolás:
- fénytől, melegtől és nedvességtől védett helyen légmentesen zárva tároljuk (csatos üvegben, fémdobozban)
-amennyiben hosszabb ideig tároljuk és tartunk attól, hogy ez idő alatt kiszáradna fagyasszuk le (ezt még nem próbáltam ki, de külföldi oldalakon olvastam róla és biztos vagyok benne, hogy működik)

Sok érdekességet a vaníliáról itt olvashattok.

Vaníliával készült desszertjeim itt

Most pedig jöjjön ez  nagyon egyszerű vaníliapuding. Selectfood Alízé a recept, nekem nagyon ízlett!

Hozzávalók (ez a mennyiség 4-6 főre elegendő szerintem):
600 ml zsíros tej (legalább 2.8%os)
3 tojássárgája
50-60 g nádcukor (nekem az 50 grammal is elég édes volt)
35 g kukoricakeményítő
1 vaníliarúd

Keverjük simára a keményítőt, cukrot, tojássárgákat, vanília kikapart magjait és egy kevés tejet. A többi tejet a már kikapart rúddal tegyük fel melegedni. Ahogy melegedni kezd folyamatos keverés mellett keverjük össze a tojásos keverékkel. Nagyon lassú tűzön főzzük, állandóan kevergessük, de ne hagyjuk nagyon forrni. Rövid idő alatt besűrűsödik puding állagúvá. Tálkákba kínáljuk akár magában vagy valamilyen sütemény mellé.  


                    

2013. január 22., kedd

Zöld teás lazac


Úgy néz ki a lazac és a zöld tea igen jó párost alkotnak. Karácsonykor többek között ezt ettük. Akkor jázminrizzsel és zöldsalátával meg lilahagymás tejföllel, ezúttal fokhagymás krumplipürével tálaltam.

Hozzávalók 2 főre:
2 szelet lazac (de akár lazacpatkóval is el tudom képzelni)
1 filteres zöld tea
1/2 tk (Himalája) só
egy kevés frissen őrölt fehér bors
2 ek olívaolaj

6 (kisebb) burgonya
só, 1 szál petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
1 ek vaj
egy kevés tej

A zöld teás lazac Jamie Oliver recept. A köretről: néhány hete Lehel barátom említette a fokhagymás krumplipürét és azóta motoszkált a fejemben, hogy én olyat még nem ettem. Fogalmam sincs Leheléknél hogyan készül, én friss fokhagymát passzíroztam bele. Nagyon krémesre pürésítettem, de akár darabosabban is el tudom képzelni.

Hámozzuk meg a burgonyákat, vágjuk kockára és sós vízben főzzük meg (én adtam hozzá egy kevés fagyasztott petrezselyemlevelet is). A fokhagymát törjük össze, majd a pürésített krumplihoz keverjük. Adjuk hozzá a vajat és egy kevés tejet. Ízlés szerint sózzuk.
A lazacot tisztítsuk meg, távolítsuk el a pikkelyeket. Mossuk meg, töröljük szárazra konyhai papírtörlőkendővel. Tegyük egy tálkába a zöld teát és a fűszereket. Keverjük össze, majd forgassuk bele a lazacot. Hagyjuk állni 5-10 percet, hogy összeérjenek az ízek, majd egy serpenyőt hevítsünk fel, tegyünk bele 2 evőkanálnyi olívaolajat és a lazacot a bőrős felével lefele kezdjük el sütni. Közepes lángon 3-4 perc alatt szinte ropogósra sütjük. Látni fogjuk, amint fehéredik a hús és az halad felfele. Fordítsuk meg és a másik oldalát is süssük meg. Néhányszor még forgassuk meg, míg a bőrős része ropogós lesz. Azonnal tálaljuk.