2012. november 18., vasárnap

Flexitáriánus

Néhány héttel ezelőtt még fogalmam sem volt arról, hogy mi az a flexitáriánus étrend. S hoppá kiderült, hogy én az vagyok! És ha leírom miről is van szó, biztos többen bólogatni fogtok, hogy jé tényleg én is flexi vagyok (csak hogy trendi módon is leírjam).
Vagy Ti már régen tudjátok magatokról hová is tartóztok, meg teljesen képbe vagytok mi az a flexitáriánus. No de a hozzám hasonlók kedvéért, akkor mesélek egy kicsit róla.
Az történt, hogy megkerestek a Makifood főzősulitól, hogy lenne-e kedvem részt venni egy ilyen főzőtanfolyamon. Aki megkeresett az bizony tudta, hogy én többnyire flexitáriánus vagyok, csak nem tudom, hogy ez a neve. Úgyhogy ezer köszönet Zitának érte! :)

De visszatérve a témához: flexitáriánus az aki ritkán eszik húst. Amolyan fél vegetáriánus. De amikor eszik húst, akkor nem válogat, mindenevő (néha szárnyas, hal, marha- vagy akár sertéshús is kerül a tányérjára).
Vagy ezt kiforgatva úgy is mondhatnám, hogy amolyan laza vegetáriánus, aki "bűnözik" néha.

Maki főzőtanfolyamán olyan menüsort főztünk, ami nagyon egyszerűen vegetáriánus (sőt akár vegán) módon is elkészíthető. Mindenből volt egy vega és egy húsos változat. Ezzel a menüvel például igen egyszerű vegyes társaságot vendégül látni.

Ezeket főztük:
- Sütőtökös thai piros curry jázminrizzsel - Csirkés thai piros curry jázminrizzsel
- Vegán gőzgombócok - Sertés gőzgombócok


- Tofu Chan Chan stílusban - Lazac Chan Chan stílusban


Őszi saláta édesköménnyel, körtével és gorgonzolával


Karamellizált édeskömény crostini datolyasziruppal


Minden isteni finom volt. Azóta már itthon is elkészítettem a karamellizált édesköményt.
Köszönöm a lehetőséget, hogy ott lehettem és tanulhattam!

A Makifood nagyon sok főzőtanfolyammal várja az érdeklődőket egy gyönyörű helyszínen, meseszép konyhában! Ha tehetitek menjetek el, rengeteget lehet Makitól tanulni. 

2012. november 12., hétfő

Narancsos olajbogyókrém


Délutáni falatozáshoz, vacsorára vagy ráérősebb reggelire itt egy narancsos olajbogyókrém. Tálalhatjuk magában friss, ropogós kenyérrel, vagy akár ahogy én is tettem: sajtkrémes- narancsos olajbogyókrémes falatok mellé sült cékla kockákat tálaltam. 


Hozzávalók 4 főre:
160 g fekete magozott olajbogyó (kalamata a legjobb)
1 kezeletlen narancs reszelt héja
1/2 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1/2 kk. őrölt rozmaring
8-10 szem kapribogyó (ha kisebb tegyünk 10et)
3 ek. olívaolaj
só, frissen őrölt fekete bors

2 cékla, 250 g natúr krémsajt (nálunk Cserpes), friss kenyér


Előbb a céklát készítsük el. Mossuk meg alaposan és alufóliába csomagolva sütőben 200 fokon 40-60 perc alatt süssük puhára (ha azt szeretnénk gyorsabban megsüljön, akkor hámozzuk és vágjuk kisebb darabokra). Nem szükséges fűszerezni, hiszen magában is igen karakteres íze van. Ha készen van hámozzuk és vágjuk pici kockákra.

Elkészítjük a narancsos olajbogyókrémet is. Tegyük aprítógépbe az olajbogyót, hagymát, fokhagymát, narancs reszelt héját, kapribogyót, olajat és fűszereket. Pulzálva aprítsuk, de ne sokáig, nem kell pépesnek lennie, inkább darabos maradjon. Hagyjuk egy keveset, hogy az ízek összeérjenek.

A kenyeret megkenjük krémsajttal, kanalazunk rá a narancsos olajbogyókrémből és halmozunk rá egy kevés sült céklát.

A narancsos olajbogyókrém receptje Segal Viktor Ízek és formák szakácskönyvéből való.



2012. november 9., péntek

Nálunk az év salátája


Jogosan nevezhetem ezt az év salátájának nálunk, bár még hátra van másfél hónap az évből szerintem nem lesz itt változás. Ahányszor saláta készült mindig azt kaptam kérdésnek de ugye hagymás uborkasaláta. Ha piacon járunk általában férjnek semmi nem kell, de ha meglátja az újhagymát akkor máris eszébe jut az uborkasaláta :)
Nagyon egyszerű saláta ez és tökéletes kiegészítés például sült húsokhoz vagy akár vacsorára hideg kaja mellé (pl. szendvicskrém, sajt mellé).

Nagyon nincs is recept ugyanis mindenkinek más az ízlése. Van aki hagymásabban, van aki ecetesebben vagy éppen sósabban szereti. Csak a hozzávalókat írom le: uborka (a legjobb a kis fürtös, sajnos a képen éppen kígyóuborkából készült- elmegy, de finomabb a fürtösből), újhagyma, só és borecet. Borecetből én legtöbbször ilyet használok, de finom még a kakukkfüves vagy bazsalikomos ecettel is.
Az uborkákat meghámozom és zöldséghámozóval vágom vékony szeletekre és megsózom. Majd a hagymákat is megtisztítom és karikára vágom. Hozzáadom az uborkához és egy kevés ecetet öntök rá.


2012. november 8., csütörtök

Vaníliakrémes szülinapi torta (Flan boulanger)


Újabb év, újabb szülinapi torta. Hagyomány ez már, hogy egymásnak sütjük a tortát. Idén ezt kaptam Andristól. Mindig nagyon finomat és szépet süt! Itt van néhány az elmúlt évek felhozatalából: ezez meg ez.
Idén Michel Roux Tésztavarázs című könyvéből választott receptet. A francia pékségekben gyakran lehet látni ezt az édes vaníliás sodóval töltött süteményt a flan boulanger-t. Sült meggyel tálalta.


Hozzávalók (20 cm-es tortához - nálunk 23cm-esben készült, de ha magasabb krémréteget szeretnénk, akkor inkább 20 cm-esben süssük):

260 g flantészta (nagyobb tepsiben nálunk kicsit több mint 300 g kellett)
5 tojássárga
100 g nádcukor
15 g étkezési keményítő
10 g liszt
400 ml tej
1 vaníliarúd

tálaláshoz a szerző sült szilvát javasol, nálunk meggyel készült.



Flantésztából (pate a foncer) Michel Roux azt javasolja, hogy többet készítsünk egyszerre és bátran tároljuk hűtőben vagy fagyasztóban. Hűtőben egy hétig, mélyhűtőben 3 hónapig eláll. Nagyon sokféle édes és sós pite készülhet belőle. Jellegzetessége az, hogy alig kell bele cukor, ezért kevésbé törékeny tészta.

Hozzávalók 480 gramm flantésztához: 
250 g liszt (tönköly)
125 g puha vaj
1 tojás
1 ek nádcukor
1/2 tk só
40 ml hideg víz

A lisztet egy tálba átszitáljuk. Mélyedést képezünk és belehalmozzuk a vajat, sót, cukrot és a tojást. Összemorzsoljuk, majd hozzáadjuk a vizet és beledolgozzuk. Simára gyúrjuk majd cipót formázunk belőle. Felhasználásig folpackba csomagolva hűtőbe helyezzük (későbbi felhasználás esetében mélyhűtőbe).

A tésztából 260-300 g kerül felhasználásra. Kb 3 mm vastagságúra nyújtsuk ki és béleljünk ki egy tortaformát úgy hogy néhány cm-es pereme is legyen. 20 percre hűtőbe tesszük. Villával megszurkáljuk majd pitesúllyal vakra sütjük előmelegített 190 fokos sütőben 10-15 perc alatt.


Elkészítjük a krémet is. Összekeverjük a tojássárgákat a cukor egyharmadával. Hozzáadjuk a lisztet és keményítőt majd simára keverjük.
A tejet a maradék cukorral, a kikapart vanília magokkal és a vaníliarúddal forrásig melegítjük majd ráöntjük a tojásos keverékre és homogénre keverjük. Az egészet visszaöntjük a lábosba és lassú tűzön állandó kevergetés mellett forrásig hevítjük. Amint elkezd forrni két percig főzzük állandó kevergetés mellett. Eltávolítjuk a vaníliarudat.
A forró sodót az elősütött flantésztára öntjük és további 20-25 percet sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni. Sült meggyel tálaljuk.


  

2012. november 5., hétfő

Házi mini burger



Íme egy kis videó a hamburgerkészítésről. Marhahúsos pogácsa került a friss házi minibucikba. Tálaljuk sült krumplival, salátával, paradicsommal, uborkával, hagymával és esetleg sajttal. Kerüljön bele mustár és akár ketchup meg majonéz is.


A bucik receptje Limarától való. Nekem így elsőre nagy sikerélményem volt vele, bár a formázást még gyakorolni kell. Erről érdemes megnézni a kis videót Limara blogjában. Annyiban változtattam az eredeti recepten, hogy tönkölyliszttel sütöttem és valami oknál fogva több folyadékot igényelt, így adtam hozzá 30 ml langyos vizet. De ez akár a tojás kisebb mérete miatt is lehet...

Hozzávalók (10 db mini hamburgerzsemléhez):

300 g liszt
100 ml langyos tej
1 csapott ek cukor
1/2 tk só
20 ml olaj
1/2 tojás (25 g)
50 g joghurt
30 ml langyos víz
4-5 g szárított élesztő
+ 1/2 tojás a kenéshez

A receptben fél-fél tojás szerepel, ezt könnyen eloszthatjuk egyrészt digitális mérleggel, de akár két pohárban a kissé felvert tojást kettéosztjuk. Ha van kenyérsütőgépünk akkor abban dagasszuk és kelesszük. Nálam ennek hiányában egy dagasztótálban készült gépi robotgép dagasztó részével. Az átszitált liszthez hozzáadjuk a langyos tejet, cukrot, sót, olajat, joghurtot, tojást, vizet és a szárított élesztőt (eredeti receptben friss élesztővel készül). Alaposan dagasszuk meg, majd hagyjuk megkelni.
Amint megkelt formázzunk 10 bucit belőle és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük távol egymástól, mert megnőnek. Hagyjuk duplájára kelni, majd kenjük meg a maradék fél tojással és szórjunk rá szezámmagot (én vegyesen fehér-feketével szórtam). Előmelegített 180-190 fokos sütőben 15-20 perc alatt süssük meg.
*Ez a mennyiség 4-5 normál méretű hamburgerzsemléhez elegendő.



Húspogácsa:
500 g darált marhahús
1 hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
só, bors

Apróra vágjuk a hagymát és fokhagymát, majd alaposan összedolgozzuk a darált hússal. Olajos kézzel 10 pogácsát formázunk belőle, sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük majd 250 fokos előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük. Serpenyőben is süthetjük.

Tálaláshoz: saláta, uborka, paradicsom, hagyma, mustár, ketchup, majonéz, sült krumpli és esetleg sajt is.