2011. május 11., szerda

Vietnámi tavaszi tekercs


Lassan már a tavasznak is vége lesz, úgyhogy gyorsan még idepasszolóan leírom ezt a receptet. Mautner Zsófi receptje alapján készült, mint ez meg ez.
Az alapanyagok sajnos nem minden sarki boltban szerezhetők be ehhez a fogáshoz, de ha találtok, akkor megéri egyszer kipróbálni. Ha van rizspapír, rizstészta (üvegtészta) és halszósz akkor már megoldható. Kell bele garnéla is, de akár az elhagyható. Nekem is jóval kevesebb garnélám volt itthon, úgyhogy kicsit át is alakítottam az eredeti receptet. Illetve amit gyökeresen változtattam rajta az az olajban sütés. A pici lakásunk miatt szinte teljesen leszoktam az olajban sütésről, mert akkor napokig még az ágyneműben is olajszagot szimatolhatnánk. Úgyhogy én egyik adagot sütőpapíron sütöttem, másikat sütőzacskóban. Persze olajjal spriccelve. A sütőzacskós szerintem jobb megoldás, úgy nem lesz túl száraz.

Hozzávalók 35 darabhoz:
1 zacskó rizspapír (35 darab)

Töltelék:
50 g rizstészta
75 g garnéla
350 darált sertéshús
1 hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 sárgarépa
2 tk cukor
1 tojás fehérje
2 ek halszósz
1-2 csipetnyi só, bors

Mártás (nuoc cham):
2 ek halszósz
2 lime kifacsart leve
3 tk cukor
2 gerezd fokhagyma reszelve
1/2 tk chilipehely
1-2 tk reszelt sárgarépa
1 dl víz

Tálaláshoz salátalevél, friss koriander.


A rizstésztát a csomagoláson jelzett főzés szerint készítjük (bő vízben 5-10 perc alatt megfőzzük). Apróra vágjuk a hagymát és a garnélát. Zsófi tanácsai szerint érdemes nyers garnélát használni, hát nekem csak főtt garnélám volt, úgyhogy azt használtam és szerintem nem rontott. Reszeljük a fokhagymát és sárgarépát. A tojásfehérjét villával kissé felverjük. Minden alapanyagot összekeverünk: leszűrt rizstészta, garnéla, darált sertéshús, hagyma, fokhagyma, répa, cukor, tojásfehérje, halszósz és só, bors.
Kivételesen most fázisfotókat is hoztam, sajnos nem a legjobb minőségűek, mert sötétedett. Nos azokat nem is én készítettem, hanem párom műve :)
A rizspapír előkészítésével folytatjuk. Szükségünk lesz egy vizes konyharuhára, ez lesz a munkafelületünk. Egy nagy lábosban vizet forralunk (akkora legyen, hogy a rizspapír elférjen benne). Elzárjuk a tüzet. A forró vízbe egyesével belemártjuk a rizspapírokat. Mindig csak egyet mártsunk bele és miután megvan a tekercsünk akkor folytassuk a következő rizspapír nedvesítésével. A vizes rizspapírt a konyharuhára helyezzük az alábbiak szerint és 1 evőkanálnyi tölteléket helyezünk bele. Szorosan feltekerjük. Nagyon ragadós a rizspapír, úgyhogy ha már egyszer egymáshoz ér a két réteg, azt többé nem tudjuk elválasztani :) Sütőzacskót olajjal spriccelünk, illetve a tekercseket is majd 20-30 perc alatt aranybarnára sütjük.
Elkészítjük a mártogatóst hozzá: a halszószt, lime levet, cukrot, reszelt fokhagymát, chilit, reszelt sárgarépát és vizet jól összekeverjük.
A tekercseket a mártással, friss salátával és korianderrel még melegen tálaljuk.
Akár fagyasztani is lehet a tekercseket, folpackba egyesével csomagolva.


2011. május 9., hétfő

Kakaós macaron levendulás csokoládékrémmel


Az elmúlt hetet szüleimnél töltöttük Erdélyben. Jó volt újra Otthon lenni, találkozni rokonokkal és barátokkal. Ajándékba az otthoniaknak macaronokat, bonbonokat és egyéb süteményeket vittem. Készült matcha teás macaron csokoládékrémmel, kurkumával színezett sárga macaron tejkaramella-mangó krémmel, céklaporos rózsaszín macaron mogyoróvajjal és kakaós macaron levendulás csokikrémmel.

Kakaós macaron levendulás csokoládékrémmel (a Helene féle receptet használtam):

Hozzávalok 20 darabhoz:
45 g tojásfehérje
100 g porcukor
55 g őrölt mandula
1 ek porcukor
1 tk kakaó (20%)

45 g tojásfehérjét (kb. 1-2 tojásfehérje, de muszáj lemérni) tegyünk egy jól zárható dobozba és 24 órát érleljük szobahőmérsékleten, vagy legalább 48at hűtőben. Én a hűtős verziót szoktam kedvelni, de ha sietünk akkor 24 órát hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni. Felhasználáskor mindenképpen legyen szobahőmérsékletű.
A 100 g porcukrot, az 55 g őrölt mandulát és a kakaót keverjük össze egy nagy tálban. Szitáljuk, ha esetleg marad ami nem megy át a szitán, akkor azt őröljük meg. Én a Lidlből szoktam a mandulát beszerezni és egy picit azt érdemes darálni ha szép sima macaronokat szeretnénk.
A tojásfehérjét habverővel verjük alacsony fokozaton, adjunk hozzá a 1 ek. porcukrot és addig verjük amíg kemény lesz. Ne verjük túl, mert akkor száraz lesz a macaron! A habnak meg kell állni a habverőn csúcsosan akkor lesz jó. Illetve ha megdöntjük a tálat akkor a hab mozdulatlan kell legyen, akkor lesz jó ha nem "csúszik ki" a tálból.
A habot keverjük a mandula-porcukorhoz fakanállal, ne használjunk mixert. Homogénre keverjük, addig amíg kés próbával jó lesz, azaz ha késsel belevágunk és 10 másodperc alatt a vágás eltűnik akkor már jó.
Habzsákkal 1.5 cm átmérőjű köröket nyomunk tepsibe (teflonban nem használok sütőpapírt). Hogy ne maradjanak csúcsosak érdemes a tepsit odacsapkodni néhányszor, mert akkor szép kerek macaronjaink lesznek. 30-40 percig pihentetjük, amíg a kis sütemények teteje megszárad és újjal megérintve nem ragad. 130-140 fokon légkeveréses sütőben 13-15 percig sütjük. 5 perc után mérsékelni szoktam 130 fokra. A sütiket csak akkor vegyük ki a tepsiből, ha teljesen kihűltek.
A csokikrémhez 1/2 kk levendulát megőrlöm. Készíthetünk tejszínes csoki ganachet, amihez levendulát adunk, de mivel én olyan helyre vittem, ahol tejet nem esznek, ezért a krémben a tejszínt olaj és vízre cseréltem. 100 g 70%os étcsokoládéhoz 1 ek olaj és 50 ml víz került (ha tejszínnel készítjük, akkor 60 ml 30%os tejszínt tegyünk). A vizet felforraljuk majd elzárjuk a tüzet és hozzáadjuk a csokit és olajat, végül az őrölt levendulát is belekeverjük. A macaronokat megtöltjük a krémmel. Tegyük hűtőbe néhány órára fogyasztásig. Ez a krém mennyiség 2 adag macaronhoz lesz elég.

2011. május 7., szombat

Tavaszi bőségtál



Corvin kiadónál jelent meg az Erdélyi Konyha Tavaszi bőségtál kiadványa. Több receptem jelent meg benne, Edith köszönöm itt is a lehetőséget! :)

2011. május 3., kedd

VKF 42: Matcha teás csokoládécsiga eperrel


A színes tészta mellé gondoltam desszertet is hozni VKF-re. Strawberry ennek a fordulónak a háziasszonya. Passzolóan epret gondoltam hozni meg valami egyéb színnel kiegészíteni, hogy jó kontrasztos legyen. Így esett a választás a matcha teára, amivel a fehér csokoládét színeztem. Kicsit nemzetinek tűnik, de nézhetjük akár olaszosnak is :)


Hozzávalók (6 darabhoz)
Csokoládégallérok:
80 g fehér csokoládé
1 1/2 kk matcha por
6 darab 30*2 centiméteres sütőpapír a csokigallérokhoz
Krém:
3 ek desszertnek való rizs
350-400 ml zsíros tej
vanília
3 1/2 ek krémtúró
2 ek joghurt
1 1/2 ek méz
1/2 zselatinfix
6-7 eper

A csokigallérok elkészítésével kezdjük. A sütőpapír szalagokat egy nagyobb sütőpapír darabra helyezzük. Az lesz a munkafelületünk. A csokoládé 2/3-t mikróban alacsony teljesítményen megolvasztjuk, hozzáadjuk a maradék csokit, kevergetjük amíg teljesen olvadt lesz a hozzáadott csokoládé. Beleszórjuk a matcha port, majd homogénre keverjük. Ecset segítségével a 30 centiméteres szalagok 20 centiméternyi részét alaposan bekenjük csokoládéval, majd egy kés segítségével simítjuk a felületét. Hagyjuk szobában dermedni, majd amikor még formázható egy pohár köré tekerjük (úgy hogy a sütőpapír érintkezzen a pohárral, nem a csoki!). A poharat eltávolítjuk majd csigákat formázunk, hogy tekercsnek tűnjön a csokoládégallér. Hűtőbe helyezzük dermedésig. A sütőpapírt 1 órával később el lehet távolítani. Fontos, hogy megfelelő vastagságú csokoládét kenjünk a papírra, mert ha túl vékony, akkor össze fog törni, amikor a papírt eltávolítjuk.
A rizs, tej és vaníliából tejberizst főzünk. A tejnek szinte teljesen el kell főnie, de azért még krémes állagú maradjon. Amint kihűl a tejberizs hozzáadjuk a krémtúrót, joghurtot, mézet és zselatinfixet. Habzsákkal a csokigallérokba töltjük, úgy hogy egy réteg krém majd egy réteg eper, újra krém és végül eperrel díszítjük. 


2011. május 1., vasárnap