2015. november 16., hétfő

Garnéla grillezett cukkinivel


Inkább nyári étel ez, ugyanis a grillezést valahogy mindig a napsütéshez társítjuk. Egy meleg őszi napon készült nálunk is, mi még nem pakoltuk el a grillsütőt. A fokhagymás-zöldcitromos rákhoz egy kevés cayenne bors került. A cukkinit zaatarral fűszereztem. A rizsbe zöld fűszerek és citromlé/lime lé került.


Hozzávalók (2 főre):
fél kg garnéla (nagyobb méretűt válasszunk)
3-4 gerezd fokhagyma
egy kevés lime lé
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja
2 csipet cayenne bors (vagy több is, ha szeretjük a csípőset)
néhány szál petrezselyem apróra vágva
olívaolaj

2 cukkini
2 ek. zaatar (zaatar házilag is készíthető, amennyiben van szumák otthon. recept itt)
2 gerezd fokhagyma aprítva
olívaolaj

100 g basmati vagy jázmin rizs
néhány szál petrezselyem, egy kis csokor snidling
lime és citromlé
1/4 kezeletlen citrom reszelt héja




A főtt basmati rizshez apróra vágott zöld fűszereket adok (nálam petrezselyem és snidling). Adok hozzá egy kevés frissen facsart lime és citromlevet illetve a reszelt citromhéjat. Ízlés szerint sózom.
Főtt rákot vettem, így azt tényleg csak fél perc alatt átmelegíteni kell a grillen. Nem szabad túlsütni, mert akkor rágós lesz. A rákokat megtisztítom majd az aprított petrezselyemmel, fokhagymával, citromhéjjal, lime lével, cayenne borssal, sóval és egy kevés olívaolajjal összekeverem. Hűtőben legalább fél órát hagyom összeérni az ízeket.


A cukkiniket megmosom, fél cm vastag szeletekre vágom. Sózom, megszórom zaatar fűszerkeverékkel, hozzáadom a fokhagymát és löttyintek rá egy kevés olívaolajat. Grillsütőn előbb a cukkinit majd a rákot megsütöm. Azonnal tálalom.

2015. november 10., kedd

Fűszeres csirke karamellizált birsalmával


Szüleim hoztak nekünk birsalmát. Már előre tudtam, hogy idén nem édességben fogja végezni. Mautner Zsófi szakácskönyvéből való ez a recept. Gyorsan elkészül, úgyhogy tökéletes vacsora hétköznapokra is. Különleges, így akár alkalomra, vendégseregnek is készülhet.

Hozzávalók (4 főre) - eredeti recepthez képest kisebb változtatások vannak
3 közepes vöröshagyma vékonyra szeletelve
2 ek. vaj
500 g csirkemellfilé kockákra vágva
só, bors
1 tk. őrölt fahéj
1 tk. őrölt gyömbér

2 birsalma négybe vágva (héjával, magházastól)
1 citrom leve
csipet cukor
1 nagy ek. vaj
2 csapott ek. nádcukor

Egy nagy fazékban vizet forralok. Ha már forr, akkor hozzáadom a citromlevet (én a citromot is beletettem) és a kevéske cukrot. A birsalmákat megmosom, négybe vágom és a forrásban levő vízhez adom. Fontos, hogy már forrjon a víz, amikor a birseket darabolom, különben azok gyorsan bebarnulnak. Nagyjából 10-15 perc alatt puhára főzöm. Ha megfőtt, akkor a magházat könnyű lesz eltávolítani. Amikor langyosra hűlt, akkor nagyjából a csirkével azonos méretű kockákra vágom.
Basmati rizst főzök köretnek. Nagyjából 50 g rizs per fő bőven elég (legalábbis nekünk)
A hagymát egy nagy serpenyőben a vajon alaposan megpirítom, hozzáadom a kockázott húst, fűszerezem. Néhány perc alatt átsütöm.
Egy másik serpenyőben a vajon és a nádcukron a felkockázott (egyébként héjas) birskockákat karamellizálom. Azonnal tálalom.
Csirkemell helyett szerintem csirkecombfilével vagy pulykával is nagyon jó lehet, következőre teszek egy próbát. Sőt eszembe jutott a grillsajt is vega verziónak. A karamellizált birsalmával szerintem az is nagyon jó!


2015. november 9., hétfő

Devil's food layer cake, avagy a legcsokisabb csokitorta


Hétvégén szülinapoztunk. A srácok tortát sütöttek nekem. Minden évben valami fantasztikussal rukkolnak elő. Idén is így volt ez! Persze nem az én igényem volt a fontos, hogy milyen tortára vágyok, hanem Kristóf egyből kijelentette, hogy csokisat süssenek apukájával. :)
A Tartine szakácskönyvből a Devil's food layer cake-re, azaz egy nagyon csokis réteges tortára esett a választás. Ez a könyv nekünk kellemes emlék, ugyanis még hármasban jártunk a Tartine pékségben San Franciscoban. 


Hozzávalók (18 cm-es tortához)

Tortalap:
170 g átszitált (tönköly) finomliszt
2 ek. kukoricakeményítő
1 csapott tk. (foszfátmentes) sütőpor
1/4 tk. szódabikarbóna
75 g kakaó
1 csipet só
150 g vaj
370 g nádcukor
4 tojás
210 ml író (fele tej+fele zsírszegény joghurt+ 1 ek citromlé nálunk)

Krém:
450 g étcsokoládé (70%)
500 ml tejszín

Karamell: Nagyjából 100 g kész karamell

50 ml tejszín
1/4 vaníliarúd kikapart magjai
60 g cukor
15 ml víz
csipet só
1 ek akácméz
néhány csepp citromlé
15 g vaj

Tetejére morzsa a tortalapból


A tortalap elkészítésével kezdjük. Két 18 cm-es tortaforma aljára helyezzünk sütőpapírt, oldalait vajazzuk és lisztezzük. A sütőt melegítsük elő 175 fokra (légkeveréses).
A száraz anyagokat keverjük össze. A puha vajat a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá egyesével a tojásokat és alaposan keverjük össze robotgéppel. A robotgépet állítsuk alacsony fokozatra és a lisztes keveréket 3 adagban, az írót 2 adagban adjuk hozzá. Tehát egy adag liszt, egy adag író, megint liszt megint író és végül a maradék liszt is a masszába kerül. Osszuk el a masszát a két tepsibe és 45 percig süssük. Tényleg kell a masszába a sok cukor és a vaj, ugyanis ettől lesz egy nagyon puha tésztánk, ami csak úgy olvad a szánkban.
Ha elkészültek a tortalapok, akkor mindkettőt vágjuk ketté úgy, hogy a tetejéből egy keveset vágjunk le, abból készül majd a morzsa a burkoláshoz. Ha egy picit is púpos lenne a tortalap, akkor az pont elég lesz a morzsához. A maradék tortalapokat vágjuk ketté. Figyeljünk arra, hogy négy egyforma magas tortalapot kapjunk.


Készítsük el a karamellt. A Tartine a vizes verziót javasolja. De ilyen kevés karamell elkészítése nagyon macerás, ezért tapasztalatból azt javaslom készítsünk egy nagyobb mennyiségű karamellt és a maradékot később fel tudjuk használni. Nálam ez a karamell jött be. Összesen 5-6 kanálnyi karamell kell, vékonyan mindenik tortalapra.
Készítsük el a morzsát. A tortalap darabkákat aprítsuk kisebb darabokra és 120 fokon, sütőpapírral bélelt tepsiben nagyjából egy óra alatt szárítsuk ki. Hagyjuk teljesen kihűlni majd aprítógépben daráljuk és nagyobb lyukú szitán szitáljuk át.
Készítsük el a ganache-t is. A tejszínt melegítsük fel, éppen ne forrjon. Vegyük le a tűzről és adjuk hozzá az aprított csokit. Keverjük el és hagyjuk szobahőmérsékleten állni 1-2 órát, de legjobb ha éjszakára marad.
Egyébként a tortát a szerző szobahőmérsékleten javasolja tárolni. 4 napig áll el. Nem jó hűteni, mert akkor megdermed a krém.
A tortát már csak össze kell állítani. Minden tortalapra (azaz az alsó háromra) kerül 1-2 evőkanálnyi karamell vékonyan elkenve, rá nagyjából fél cm magad krém (ganache) Végül a maradék krémmel beburkoljuk teljesen a tortát. Tálalás előtt szitálunk rá morzsát.
18 cm-es tortából általában 8 szeletet lehet vágni, de ez egy magas torta lett és jó csokis. Szóval akár 12-14 kisebb szelet is vágható. Tömény csokis finomság, nagyon puha tésztával, étcsokitól nem túl édes krémmel és ropogós morzsával burkolva. 



Azóta ilyen formában is készült már (arany lap és festékporral díszítettem)


2015. november 1., vasárnap

Félgömb torta




Édesapám születésnapjára készült ez a csokihabos torta puha kakaós piskótával és karamellel leöntve.

Hozzávalók (8-10 szelethez):

A két tortalaphoz:
kakaós piskóta 3 tojásból. Recept itt. A 3 tojásból készült piskótamasszát ketté osztottam egy 18 és egy 20 cm-es formába. A sütési idő rövidebb volt, nagyjából 25 perc 180 fokon.

Krém:
3 tojás sárgája
200 ml tejszín
150 ml tej
170 g étcsokoládé (70%)
60 g cukor

100 ml tejszín habbá verve
1 zselatinfix

Cukorszirup:
3 ek. cukor
10 ek. víz

Karamell:
100 g cukor
200 ml tejszín
30 g vaj

Díszítéshez Maltesers csokigolyók 

A félgömb tortához egy tálra lesz szükségünk, amiben meg tud dermedni a torta. Nekem ilyen tálam van.
A tortalapokat készítem el előbb, majd a krémmel folytatom. Pudingot készítek a tojás, tejszín. tej, csoki és cukorból. A tejet és tejszínt felmelegítem. A tojást a cukorral elkeverem majd hozzáadok egy kevés forró tejszín-tej keveréket. Hőkiegyenlítést végzek. Végül visszateszem a tejszín-tej-tojás-cukor keveréket nagyon alacsony lángra és folyamatos kevergetés mellett majdnem forrásig melegítem (ha van hőmérő akkor 82 fokig). A lényeg, hogy ne forrjon, mert nem rántotta készül. Nem lesz sűrű a keverék. Leveszem a tűzről majd a csokipasztillákat (aprított csokit) hozzákeverem. Hagyom teljesen kihűlni a pudingot (közben néha megkeverem). A 100 ml tejszínt kemény habbá verem. A kihűlt pudinghoz adom a zselatint majd óvatosan beleforgatom a tejszínhabot. A cukorsziruphoz a cukrot és vizet összeforralom.
A félgömb tálamba folpack kerül. Így könnyebb lesz dermedés után kiborítani a tortát. Alulra kerül egy adag krém (nálam majdnem a fele - kimértem hol 18 cm átmérőjű a tálam és addig töltöttem a krémet - ott került rá a kisebbik tortalap). A kisebbik tortalap mindkét oldalát cukorsziruppal megkenem. Ráteszem a krémre a tálba. Jön a maradék krém majd a nagyobbik tortalap felső részét is cukorsziruppal megkenem és ráhelyezem a krémre. Letakarom a tálat és mehet a hűtőbe néhány órára, de legjobb ha éjszakára.
Elkészítem a karamellt. A cukrot karamellizálom, leveszem a tűzről majd hozzáadom a tejszínt és a vajat. Alacsony lángon besűrítem majd hagyom szinte szobahőmérsékletre hűlni. A tortára öntéskor érdemes kissé felmelegíteni, de ne legyen túl meleg, mert akkor nagyon folyékony lesz. Tálaláskor kiborítom a tortát a tálból, kerül rá karamell és Maltesers csokigolyó.