2013. július 31., szerda

Ricottás szedertorta


Egyszerű és nagyon finom szedertorta ricottával. Gyönyörű színe lesz a krémnek a szedertől.


Hozzávalók (19 cm-es tortához)

Tortalap:
2 tojás szétválasztva
4 ek. (nád)cukor
4 ek. olaj 
1/2 tk. (foszfátmentes) sütőpor
4 ek. (tönköly)liszt

Krém:
400 g szeder (ebből 300 g a krémbe, 100 g díszítéshez)
75 g (nád)cukor
500 g ricotta
250 ml tejszín
1 zacskó lapzselatin (6 db, 10 g)

A tortalapot sütjük meg előbb. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk egy 18 cm-es kapcsos tortaformát. A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgákat majd az olajat is. Félretesszük a robotgépet és spatulával dolgozunk tovább. Beleszitáljuk a lisztet és a sütőport. Spatulával homogénre keverjük, vigyázva, hogy ne törjük össze a habot. Tepsibe öntjük és 25-35 perc alatt megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük készen van-e (ha beleszúrjuk a hústűt kihúzva nem szabad ragadnia) vagy akár ha egy kiskanállal egy pontban megnyomkodjuk a piskótát és az szépen szivacsosan reagál, azaz visszaáll a helyére, akkor is azt jelenti készen van, de ha nyoma marad a kiskanálnak, akkor érdemes még sütni. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd három lappá vágjuk.
A krémhez a 300 g szedret a cukorral összeforraljuk, botmixerrel pépesítjük, majd szűrőben átpasszírozzuk, eltávolítjuk a magokat. Hagyjuk kihűlni. A lapzselatinokat hideg vízbe áztatjuk 10 percre. A tejszínt kemény habbá verjük. A zselatinból kinyomkodjuk a vízet, majd egy lábosba tesszük és rákanalazunk 2-3 evőkanálnyi szederpürét (ami egyébként elég folyós lesz). Felforraljuk. A ricottát a szederrel homogénre keverjük robotgéppel, majd hozzáadjuk a szedres zselatint és a tejszínhabot is. A habot már spatulával dolgozzuk bele, vigyázva, hogy ne törjük nagyon össze. A krémet három részre osztjuk.
Egy tálra tortakarikát helyezünk és bele a legalsó lapot, úgy, hogy legyen egy kevés hely a tortalap körül, tudja a krém azt körülvenni. Beleöntjük a krém egyharmadát. Következő lapot is beletesszük, rá a második adag krémet majd az utolsó lapot és végül a maradék krémet. Hűtőbe tesszük 3-4 órára, de legjobb ha éjszakára. Tálaláskor a maradék szederrel kínáljuk.


2013. július 29., hétfő

Ciderpalacsinta


Egy gyors palacsinta, fűszeres túrókrémmel és ribizlivel. Benne tej és ásványvíz helyett cider. Süssétek meg, amíg még tart a ribizliszezon. Vagy a nagy melegben vegyetek rá valakit süsse meg Nektek :)


Hozzávalók (12 palacsintához, 23-25 cm-es serpenyőben):
2 tojás (M-es)
csipet só
300 g (tönköly)liszt
570 ml cider (Somersby almásat használtam), ne legyen hűtőtt
25 ml olaj

Túrókrém:
350 g túró
200 g zsíros tejföl
80-100 ml tejszín
60 g méz
1 csapott tk. őrölt fahéj
1/2 kk. őrölt kardamom

Ribizliszósz:
300 g ribizli (akár fagyasztott is lehet)
3-4 ek. (nád)cukor
1/2 kk. agar-agar (vagy egy kevés pektin vagy zselatin), de akár elhagyható

50-100 g ribizli tálaláshoz

Előbb a palacsintákat sütjük meg. A két tojást a csipet sóval kissé felverjük majd apránként hozzáadjuk a lisztet és a szobahőmérsékletű cidert (váltakozva). Robotgéppel dolgozunk. Nem kell bele teljesen két üveg cider, de gondolom senki nem esik kétségbe, le fog az csúszni sütés közben :) Sőt javaslom hűtsetek be még egyet! :) Végül az olajat is hozzáadjuk és forró serpenyőben sorra megsütjük a 12 palacsintát. Nekem nem kellett a serpenyőt olajozni (eleve a tésztába volt a palacsinta és nem tapadt oda), de ha olyan a serpenyő, hogy beletapad, akkor javaslom az ecsetes olajozást minden palacsinta után.

Elkészítjük a túrókrémet. Botmixerrel pürésítjük a túrót a tejföllel, hozzáadjuk előbb a 80 ml tejszínt (majd a végén állagtól függően tehetünk még bele 10-20 ml-t), mézet és fűszereket. Ha nem elég krémes, akkor adjunk még hozzá folyékony tejszínt.

A ribizliszószhoz egy lábosban a megtisztított ribizlit összemelegítjük a cukorral, míg az elolvad. Beleszórjuk az agar-agart (de akár pektin vagy zselatin is lehet), felforraljuk. A zselésítő anyag akár elhagyható, de akkor folyósabb lesz a palacsintában a szósz.

Végül elosztjuk a túrókrémet és a ribizliszószt is 12 felé és a palacsintákat megkenjük előbb a túrókrémmel majd a ribizliszósszal. Feltekerve vagy összehajtogatva tálaljuk friss ribizlivel.


2013. július 27., szombat

Sült céklás szendvics rozmaringos ricottakrémmel


Blog nevéhez hűen színek a konyhában, azaz a terítéken. Cékla. Sokszínű. Puhára sült. Mindez egy gyors szendvicsben, amit magunkkal vihetünk a strandra.


TeaRoom lányok egy Beach Blogger Bisztrot képzeltek el az 58. VKF!-re. Az én képzeletbeli bódémban többek között ilyen szendvics is kapható lenne. Persze minden más is: rengeteg sütemény, limonádék, palacsinták, burgerek. És minden colors módban: egészséges, természetes alapanyagokkal a lehető legszínesebben.
Már régóta terveztem a Szimplában chioggia csíkos céklát venni. Ezúttal végre eljutottam hozzájuk. Ha ott jártok a hatalmas zöld fűszer és sajt kínálatot se hagyjátok ki!
Amit röviden érdemes a csíkos cékláról megjegyezni az, hogy párolással, főzéssel bizony elveszti a szépségét. Sütéssel viszont nem. És szerintem sokkal de sokkal puhábbra sül ez a fajta cékla! Csak úgy olvad a szájban.


Hozzávalók (2 szendvicshez):
2 darab bagett (vagy akár kifli, zsemle, ciabatta, ami éppen akad)
3 apró cékla
néhány szelet sajt (nálam a Szimplában vásárolt vörösboros és natúr sajt)
1 ág rozmaring
maldon só

Szendvicskrémhez:
100 g ricotta
2 ek zsíros tejföl
1 ág rozmaring
só, bors ízlés szerint

Előbb a céklákat süssük meg. Akár előző napon is készülhet. 200 fokos sütőben 35-45 perc alatt alufóliába burkolva puhára sütjük. Hústűvel ellenőrizzük ha puha. Vegyük ki a sütőből és alufóliába burkolva hagyjuk langyosra hűlni.
Készítsük el a szendvicskrémet. A ricottát a tejföllel és az apróra vágott rozmaring levelekkel keverjük össze, ízlés szerint fűszerezzük.
Csak annyi maradt hátra, hogy meghámozzuk a céklákat, szeleteljük, megkenjük a szendvicseket és megpakoljuk a sok finomsággal.


2013. július 24., szerda

Kakukkfüves sült sárgabarack mandulával, görög joghurttal és kekszmorzsával


Bár hosszúra sikerült a cím, higgyétek el az elkészítése annál gyorsabb és nagyon egyszerű. Tulajdonképpen karamellizált barackról van szó egy kevés kakukkfűvel, mandulával, nyakon öntve görög joghurttal és megszórva egy kevés kekszmorzsával.
Nézzétek el, hogy megint kék a háttér. 


Hozzávalók (1 főre):
5-6 sárgabarack
1/2 ek. vaj
1 ek. nádcukor
2 kis kakukkfűág
1 ek szeletelt mandula
1 keksz
50-100 ml görög joghurt


A barackokat megmosom, szárazra törölöm, félbe vágva kimagozom. A kakukkfüvet is megmosom, megszárítom. A vajat a cukorral egy serpenyőben megolvasztom. A vágott felével lefele belehelyezem a barackokat. Megszórom a kakukkfű felével. Megfordítom a sárgabarackokat, beleszórom a mandulát és sütöm míg a barackok puhák lesznek és a mandulák kissé színt kapnak.
Tálalhatjuk pohárban is rétegezve, de nálam ezúttal tányérba került. Legalulra a joghurt került, rá a barackok, megszórtam egy összetört keksszel és a maradék friss kakukkfűvel.


2013. július 23., kedd

Kukorica


Gyerekkori emlékeim szerint a kukoricafőzés, azaz málécső (sőt néha málécsű ) főzése bizony hosszas folyamat volt. Kuduban (nem, ez nem egy afrikai falu :) ez Várkudu, Erdélyben) a nagymamám órákig főzte. És hát megvan a miértje is: akkor ugye nem a csemege, hanem javarészt a takarmány kukorica korai leszedése jelentette a kukoricafőzést. Színben is sokkal sárgábbak voltak azok, mint a mostanában kapható csemegekukoricák. Jól megsózva imádtam ropogtatni.
Ma már szerencsére 10-20 perc főzés után élvezhetjük a finom kukoricát. Ti szoktatok főzni? 

2013. július 18., csütörtök

Házi karamellpuding


Egy egyszerű házi főzött pudingról lesz itt szó néhány (remélem) nyálcsorgató képpel. Hátha megjön a kedvetek otthon főzni a pudingot és elfelejteni a zacskósat.


Nekem azért ez a bejegyzés sokkal többet jelent. Jól van, kicsit mesélős lesz, nézzétek el nekem. Hihetetlen kedves emberekkel hoz össze a sors! Mert az rendben, hogy a Családom támogatja a blogos "hisztériámat"...azaz ha Édesapámnak vagy Apósomnak szólok, hogy kell deszka vagy vágott fából tortaállvány, akkor nincs mese, egyből hozzák nekem. Ha ócskapiacra kell menni, akkor visznek. Mindenki úgy vesz nekem ajándékot, hogy fotózni biztos jó lesz :D Anyumtól, Anyósomtól csak úgy hordom haza a régi tálakat, evőeszközöket, csipkéket. És ez mind rendben van. Meg az is, hogy ebéd előtt (helyett) néha Kristófot az etetőszékbe ültetve a nappaliban néznek engem Andrissal, ahogy fotózok és várnak türelmesen a kajára :D Ez mind rendben van. Természetesen nagyon értékelem.
De ennél sokkal jobb dolgok is történnek velem ilyen téren. Itt van például ez a néhány apró porcelán edényke a fotókon. Gyöngyivel egyszer találkoztunk. Aztán gyermekük lett és komatálat küldtem. Akkor derült ki, hogy blogot írok. Aztán jött az email, hogy ajándékot vettek nekem az utazásukon. Hát ez valami fantasztikus! Itt is köszönöm Gyöngyi a szuper ajándékot!


És akkor jöjjön a recept.

Hozzávalók (2 kisebb adaghoz, kb. 250 ml puding lesz belőle):
3 ek világos nádcukor
300 (250+50) ml tej
csipet só
1 ek keményítő (kukorica)

 tálaláshoz gyümölcsök (nálam fehér ribizli és szeder) valamint amaretti keksz


Egy nyeles lábosban a cukrot melegítem. Nem kevergetem (max a nyelénél fogva kevergetem/mozgatom), hanem hagyom szépen megolvadni közepes lángon. Figyelem, hogy ne égessem oda. Ha szépen megbarnul, karamelles színe lesz akkor leveszem a tűzről és a negyed liter tejet ráöntöm. Eléggé fröcsköl, de gyorsan abba is hagyja. Visszateszem közepes lángra beleszórom a csipet sót és addig kevergetem míg a megdermedt karamellizált cukor felolvad. Közben a keményítőt a maradék fél deciliter tejjel elkeverem csomómentesre. Leveszem a karamelles tejet a tűzről és egy keveset ráöntök a keményítős tejre belőle. Hőkiegyenlítést végzek, mert különben csomók lesznek a pudingban (tapasztalatból mondom, korábbi alkalommal eléggé csomósra sikerült, mert a keményítőt a meleg tejre öntöttem). Szinte az összes meleg tejet lassanként a keményítős tejre öntöm, aztán vissza a lábasba és közepes lángon néhány perc alatt felforralom. Addig kevergetem míg pudingszerű állaga lesz. Tálkákba öntöm, hagyom kihűlni majd gyümölccsel és keksszel tálalom.
*keksz nélkül gluténmentes


2013. július 17., szerda

Krémsajtos csupacsoki


Szerintem igazán finom ez a cheesecake brownie. Már többször is megsütöttem. Rachel Allen receptben ezúttal sem csalódtam. Ha valami gyorsat akarok készíteni, akkor első körben nála nézek körül.
Sikerült ezzel a sütivel egy léböjtkúrát tönkretenni. Ha tudtam volna, akkor folyékonyan vittem volna a sütit :D

Hozzávalók (20*24 cm-es tepsiben készült):
Brownie:
100 g vaj
200 g étcsoki
125 g nádcukor
3 nagy tojás
75 g (tönköly)liszt
1 ek. kakaó

Krémsajt:
200 g krémsajt
2 tojássárgája
75 g (nád)porcukor


A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A vajat és a csokoládé felét (100 g vaj+ 100 g csoki) egy lábosban megolvasztjuk majd elzárjuk a tüzet. A maradék csokit apróra vágjuk. Hozzáadjuk vajas keverékhez a cukrot és a tojásokat egyenként, közben robotgéppel dolgozunk. Beleszitáljuk a lisztet, a kakaót és hozzáadjuk az aprított csokit majd összekeverjük. Ne keverjük túl sokáig, ahogy hűl kezd összeállni a massza. Kivajazott, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük.
Elkészítjük gyorsan a krémsajtos réteget is. A krémsajtot (érdemes nem túl folyósat használni) a tojássárgákkal és a porcukorral elkeverjük, majd rákanalazzuk a süteményre. egy kés vagy egy kanál nyelével örvényeket mintázunk bele. Sütőbe helyezzük és 30-35 perc alatt megsütjük. Szeletelés előtt hagyjuk kihűlni :) Aztán próbáljuk csak mértékkel fogyasztani vagy nem gondolni a kalóriákra! :)


2013. július 15., hétfő

Tök krémleves kaporolajjal


Eredetileg főzelék volt tervben. Elmondom mi történt. Egészben vettem a tököt és nincs gyalum. A karalábélevesből megtanultam, hogy a reszelésnek bizony csúnya vége is lehet, mármint egy ronda de finom levesünk / főzelékünk lesz.
Aztán gyorsan rákerestem a krémlevesre, mert hát én köztudottan szeretek pépesíteni :) És találtam egy izgalmasat. Mautner Zsófinak ezt a receptjét vettem alapul, de módosítottam itt-ott (tejmentesen készült, hogy Kristóf is ehessen belőle). A kaporolaj macerásnak tűnik, de nehogy kihagyjátok! Ha több készülne belőle, akkor a maradék salátaöntetként tökéletes!

Hozzávalók (3-4 adag):
Leveshez:
600 g tök (megtisztítva, kockára vágva)
1 kis fej vöröshagyma
1 ek. vaj
2 ek. olívaolaj
4 szál kapor
4 ek. zsíros tejföl
zöldségalaplé

Kaporolajhoz:
50 ml olaj
5 szál kapor


Érdemes a kaporolajjal kezdeni, mert állnia kell. A kaporolajhoz a kaprot blansírozzuk (leforrázzuk) majd aprítógépben az olajjal pürésítjük. Hagyjuk 1-2 órát, majd tea filteren átszűrjük.
A vaj és olajon üvegesre pároljuk az aprított hagymát. Hozzáadjuk a kockára vágott tököt, felöntjük alaplével (ennek hiányában vízzel), hozzáadjuk a kaprot. Ízlés szerint sózzuk (fehérbors is mehet bele, nálam bababarát verzió készült, így az kimaradt). Ha puhára főtt a tök eltávolítjuk a kaprot és a levest botmixerrel pürésítjük. Végül hozzáadjuk a tejfölt is. Már nem forraljuk fel.
Hidegen, de akár melegen is tálalható.


2013. július 12., péntek

Spenótos joghurt ribizlivel


Eléggé megosztó reggelit hozok. Valaki nagyon szeretheti, mások meg nagyon nem. De hát az étel/ital mindig is ízlés kérdése lesz. Nálunk családon belül is megosztotta a társaságot. A zöld turmixok  igazán elterjedtek és a meleg nyári napok tökéletes alkalmak arra, hogy ilyet reggelizzünk. Sokan ilyen módon próbálják például a kisgyerekeikkel megetetni a zöldeket (spenót, mángold, zöld fűszerek, saláták). Hát nálunk is ilyen céllal készült ez, ugyanis mi megesszük a nyers zöld leveleket, de Kristóffal még ezt nem sikerült megszerettetni. Pedig ugye van az a mondás, hogy a gyerek nem azt csinálja, amit mondunk neki, hanem azt amit lát. Nos engem bizony rengetegszer láthat nyers dolgokat rágcsálni mégsem sikerült őt rávenni. Így hát a spenót joghurtba került. És sikerélményem volt, megette, szerette! :)


Hozzávalók (2-3 pohárhoz):
1 marék spenót (nálam a lentebbi képen látható parajrepkény) 50 g
1 banán
1/2 zöld alma, meghámozva
250 g zsíros joghurt

A spenótot megmossuk, megszárítjuk. Az almát és banánt meghámozzuk, feldaraboljuk. Aprítógépbe vagy turmixgépbe teszünk minden összetevőt. Homogénre turmixoljuk. Tálalhatjuk ribizlivel. Ez nem egy folyós turmix, hanem kanalazható. Tökéletes reggeli egy kevés müzlivel.


2013. július 9., kedd

Málnatorta ricottával, mascarponeval


A torta Édesanyám szülinapjára készült. Még tavasz végén ünnepelte, de mi most tudtuk felköszönteni.

Hozzávalók (19 cm-es tortakeretbe, 8-10 szelethez)

Kakaós piskóta (18 cm-es tortaforma:
3 tojás
6 ek. nádcukor
6 ek. olaj
3 ek. kakaó
4 ek (tönköly)liszt
1/2 tk. (foszfátmentes) sütőpor

Málnakrém:
350 g málna
100 g nádcukor
1 csomag lapzselatin (10 g)
500 g ricotta
30 g (nád) porcukor
250 ml tejszín
100 g mascarpone

100-200 g málna tálaláshoz

Alapvetően a terv az volt, hogy Szonja, az Édesem blog írójának ezt a tortáját sütöm meg. De már a kezdetben eldőlt, hogy változtatni kell, muszáj kakaós tésztával készíteni, hogy mindenkinek a kedvére való legyen. Aztán a krémet még mindig aszerint akartam készíteni, de ezúttal a tejszínhab tolt ki velem. Nem is értem miért akartam most újítani és robotgéppel nekiesni a tejszínnek, holott mindig a habszifonban készítem. Hát így jártam. A konyha plafonig tejszínes lett, de habom nem lett. Így muszáj volt változtatni a recepten.

A torta elkészítéséhez szükségünk lesz egy 18 cm-es tortaformára, amiben a kakaós piskótát sütjük, illetve azon kívül egy állítható tortakeretre, amit ezúttal 19 cm-re állítunk, a lényeg, hogy a krém jól körbe tudja majd ölelni a piskótát.
Előbb a piskótát sütjük meg. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A lisztet, kakaót és sütőport egy tálban összekeverjük. A 3 tojást szétválasztjuk. A fehérjéket 6 ek. cukorral kemény habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgákat majd a 6 evőkanálnyi olajat. Beleszitáljuk a kakaó-sütőpor-liszt keveréket. Sütőpapírral bélelt vagy kivajazott tepsibe helyezzük és 180 fokon 30-40 perc alatt megsütjük. Kivesszük egy rácsra és hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a torta sül és hűl elkészítjük a krémet. A 350 g málnát megmossuk, leszűrjük, kissé megszárítjuk majd egy lábosban 100 g cukorral összemelegítjük. Amint forr elzárjuk a tüzet és szűrőben átpasszírozzuk. Finomabb ha a magok nem kerülnek a krémbe. A cukros málnapürét (ami egész folyós amúgy) félretesszük meghűlni.
A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk 10 percre. A ricottát a porcukorral elkeverjük és a málnához keverjük. Kézi habverővel simára keverjük. Kiveszünk 2-3 evőkanálnyit ebből egy lábasba és a kinyomkodott zselatinnal összemelegítjük, amíg a zselatin elolvad. Visszaöntjük a zselatint a ricottás-málnás keverékbe. A tejszínt kemény habbá verjük (nálam habszifonban). Beleforgatjuk a mascarponet, majd az egészet a málnás-ricottás keverékhez adjuk és simára keverjük. A krém kissé folyós lesz, de néhány óra alatt szépen megszilárdul majd.
A piskótát háromba vágjuk. A tortakeret aljába tesszük az alsó piskótát - fontos, hogy a keretet nagyobbra hagyjuk mint a piskótát- majd ráöntjük a krém harmadát, következő lap és következő adag krém, végül az utolsó piskóta és a maradék krém is a tortára kerül. Hűtőbe tesszük legalább 3-4 órára, de a legjobb ha éjszakára. Tálaláskor egy vékony késsel elválasztjuk a tortát a kerettől majd málnával kínáljuk. Szeleteléskor érdemes folyamatosan a kést lemosni, hogy ne színezze be a piskóta a krémet. A piskótát jól átitatja a krém, úgyhogy nem egy száraz tortára kell gondolni. Tálaláshoz jó ha bőven van málna, nem annyi amennyi a fotón, mi is ettünk még mellé.


2013. július 8., hétfő

Bébi cukkinis tészta bazsalikommal


Ezúttal egy gyors vacsora vagy ebéd egy főre. Nekem nyáron a húsmentes ebédek esnek jól. Ez a tésztaétel igazán gyorsan elkészül. Nálam 15 perc alatt főtt meg a tészta és utána már csak 1-2 perc munka volt vele és máris tálaltam.



Hozzávalók (1 főre):
100 g orecchiette (vagy egyéb rövid tészta pl. orsó)
2 bébi cukkini (100 g) - természetesen normál méretű cukkinivel is készíthetjük
3 ek. olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
2-3 szál citromillatú bazsalikom (vagy ha nincs ilyen, akkor pár csepp citromlé)
só, bors

A tésztát bő sós vízben megfőzzük (nálam 15 perc főzési időt javasoltak). Addig elkészítjük a bazsalikomos cukkinit. A fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A cukkiniket is megmossuk, vékony karikákra vágjuk. A bazsalikomot megmossuk, megszárítjuk és apróra vágjuk. A fokhagymát egy nagyobb serpenyőben az olajon 1-2 perc alatt kissé átsütjük, majd a cukkinit és a bazsalikom felét is hozzáadjuk. Ízlés szerint fűszerezzük, majd átsütjük. A cukkinit én kissé roppanósra hagytam, úgy szeretem. Amint megfő a tészta leszűrjük (egy kevés főzővizet mentsünk meg, szükségünk lesz rá a végén) és a cukkinis keverékre borítjuk. Egy percet tovább pároljuk, öntünk hozzá egy keveset a tészta főzővízből majd elzárjuk a tüzet és hozzáadjuk a maradék friss bazsalikomot. Azonnal tálaljuk.


2013. július 5., péntek

Házi csokoládépuding málnazselével


Még júniusban jártam Márk Szonja Sütés nélküli sütemények óráján a Makifoodnál. Akkor elfelejtettem lefotózni a csokoládépudingot, pedig egyik kedvencem volt. Azóta már itthon is elkészült, nem mangópürével mint a kurzuson, hanem most szezonális málnával.
Nagyon gyorsan elkészül és higgyétek el sokkal finomabb mint a porból készült!

Hozzávalók (4 pohárhoz kb. 2 dl-es):
Csokipuding:
165 g étcsokoládé (70%-os)
250 ml tejszín
165 ml zsíros tej
4 M-es tojássárgája
70 g cukor

Málna zselé:
150 g málna
1 ek cukor
(késhegynyi agar-agar (vagy 1 lapzselatin)


A csokit vágjuk apróra és tegyük egy nagy tálba. A tejet és a tejszínt forraljuk fel. Zárjuk el a tüzet. A tojássárgákat a cukorral keverjük el (nem kell habosra). A tojáshoz öntsük óvatosan a tejes keverék felét, aztán a maradékot is. Kézi habverővel folyamatosan keverjük. Tegyük vissza lángra (közepes) és folyamatos kevergetés mellett sűrítsük. A profik itt hőmérővel 82 fokot mérnek és akkor azonnal leveszik a tűzről. Nos nekem ennek hiányában az a módszer maradt, hogy egy kanalat belemártottam és ha kivettem és újjal egy csíkot húztam és az szépen megmaradt, nem folyt össze, akkor azt jelenti jó lesz. A lényeg, hogy a tejes-tojásos keverék ne forrjon, mert akkor rántotta lesz belőle és menthetetlen, szóval ki lehet dobni. Nem kell pudingszerű állagra sűríteni, senkit ne tévesszem meg. Inkább csak annyira fog a keverék besűrűsödni, hogy érzésre a habverő nehezebben halad benne, de továbbra is folyékony lesz. Nos ekkor elzárjuk a tüzet és gyorsan a keveréket a csokira öntjük. Ha netán a lábosban akadna "rántottaszerű" keverék az alján, azt inkább dobjuk ki (nekem is volt egy pici). A csokival keverjük homogénné és máris kész a puding.
A málna zseléhez előbb a megmosott málnát melegítjük össze a cukorral, majd beleszórunk egy kevés agar-agart és felforraljuk. A kihűlt pudingra öntjük és tálalásig folpack-val lefedve hűtőben tároljuk.


2013. július 4., csütörtök

Halburger zöld fűszeres szósszal


Szeretitek a cidert? Nekem a klasszikus almás a kedvencem, de azért kíváncsi voltam a vörös áfonyásra és körtésre is, azok is nagyon finomak! A feladatom egyszerű volt: Somersby ciderrel sütni-főzni, vagy italként ajánlani a főztömhöz. Elsőként egy olyan fogás készült a konyhámban, ami mellé szerintem igen jól passzol a behűtött cider. Nyáron a társasági étkezések még inkább előtérbe kerülnek. Gyakoriak a közös baráti/családi vacsorák, piknikezések, grill partik, beszélgetések, iszogatások. Nos ehhez szerintem tökéletes ez a halburger-cider páros. 
Másfél éves örökmozgónk egy asztalnál eszik velünk, így megpróbáltam bababaráttá / egészségessé tenni ezt az ételt. Ha három összetevőt elhagyunk máris ehetik a picik is: a szezámmagot, a dijoni mustárt és a harmadikat gondolom kitaláltátok. Naná, a cider az! :)
A legmunkásabb a bucikat elkészíteni. Amennyiben vendégsereget várunk vele érdemes a szószt előre elkészíteni, a halfasírtot is sütésre előkészítve hűtőben tartani, a bucikat elkezdeni keleszteni, a salátát megmosni és a cidert behűteni. Érkezéskor nem marad más hátra mint a bucikat és fasírtokat megsütni és onnantól kezdve mindenki készítheti a maga mini-halburgerét.


Hozzávalók (16 mini halburgerhez - 3-4 főnek elegendő adag):

Teljes kiőrlésű bucik:
200 g tönköly finomliszt
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1/2 csomag szárított élesztő (5 g)
1/2 tk. só
50 g görög joghurt
1 tojás (1/2 tojás a tésztába, 1/2 tojás a tetejét megkenni)
20 ml olaj
130 ml langyos víz ( vagy tej)
tetejére szezámmag

A tojást villával kissé felverjük, majd két részre osztjuk (a legkönnyebb ha digitális mérleggel osztjuk ketté, nagyjából 30-30 g lesz), vagy akár pohárban is kettéoszthatjuk. Egyik fele a tésztába, másik felével a bucik tetejét fogjuk megkenni sütés előtt.
A liszteket, sót, élesztőt egy dagasztótálban összekeverjük. Hozzáadjuk a tejfölt, a fél tojást, olajat és a langyos vizet. Víz helyett akár tejet is használhatunk. A robotgép dagasztókarjával néhány perc alatt homogén tésztává dagasztjuk. Természetesen akár kézzel is dagaszthatjuk. Lefedve duplájára kelesztjük. Kb. fél-egy óra alatt. Amíg kel a tészta elkészíthetjük a zöldfűszeres szószt és a halfasírtot.
Ha megkelt a tészta kissé átgyúrjuk, ha szükséges lisztes kézzel 16 egyforma részre osztjuk (35-40 g-os darabkákra osztjuk). Zsemléket formázunk belőle. Érdemes megnézni Limaránál a videót a bucik formázásáról. Sütőpapírral bélelt tepsiben konyharuhával lefedve duplájára kelesztjük (kb. 20 perc alatt). A sütőt előmelegítjük 190 fokra. Nekem két tepsiben fért el ez a mennyiség, így előbb az egyik tepsiben levő bucikat kentem meg tojással és szórtam rá szezámmagot. 190 fokos előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütjük. Majd a következő tepsiben levő adagot is megkenjük a kissé felvert tojással és megszórjuk szezámmaggal. Amennyiben 2 évesnél fiatalabb gyereknek is adunk belőle, ne tegyünk szezámmagot az ő zsemléjére.

Zöld fűszeres-fokhagymás szósz:
7 gerezd fokhagyma
50 ml olaj
6-7 szál citromillatú bazsalikom (nagyobb csokor)- ha nem citromos akkor +1 ek. citromlé
4-5 szál petrezselyem (kisebb csokor)
20-25 szál snidling
400 g zsíros tejföl (20 %)
3 tk. dijoni mustár (csípős)

A fokhagymát megtisztítjuk, karikákra vágjuk és a fél deci olajon üvegesre sütjük. A megtiszított és megszárított zöldfűszereket aprítógépbe tesszük. Hozzáadjuk a fokhagymás olajat, a tejfölt és a dijoni mustárt. Homogén szósszá aprítjuk. Megjegyezném, hogy amennyiben kisebb gyermeknek is készül az ő adagjából a dijoni mustár elhagyható.

Halfasírtok (16 darabhoz):
450 g friss halfilé (afrikai harcsa)
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb vöröshagyma
1 kis csokor citromillatú bazsalikom (4 szál) - amennyiben nem citromillatú, úgy egy kevés friss citromlevet csöpögtessünk bele (1 ek.).
3 ek. tönköly zsemlemorzsa
1/2 tk só
1 tojás

egy kevés olaj

A friss halat nézzük át, hogy ne legyen benne szálka. Megmossuk majd konyhai papírtörlőkendővel szárazra töröljük. Apró kockákra vágjuk. A fokhagymát és hagymát is megtisztítjuk, kettévágjuk. A bazsalikomot megmossuk, salátacentrifugában megszárítjuk. Aprítógépbe tesszük a halat, fokhagymát, hagymát, citromillatú bazsalikomot, zsemlemorzsát, sót és a tojást. Alaposan aprítsuk, de azért ne teljesen pépesre, maradjanak még benne apróbb darabok. Enyhén olajos kézzel 16 kerek, lapos fasírtot formálunk és egy kevés időre folpack-al lefedve hűtőbe helyezzük. Érdemes összehasonlítani a bucik méretével, hogy nagyjából akkora fasírtokat süssünk. Egy serpenyőt ecset segítségével olajozunk. Ne tocsogjon benne az olaj, hanem csak éppen legyen kikenve. A fasírtokat forró serpenyőben sütjük, közepes lángon. Mindkét oldalát 2-3 percig süssük, míg szépen átsül. Akár grillezni is lehet.

Amire még szükségünk lesz tálaláshoz az jó sok friss vegyes salátalevél. Összerakjuk a halburgert: a zsemléket kettévágjuk, megkenjük a szósszal, teszünk rá egy halfasírtot majd újabb adag szószt és salátaleveleket.
És ami ne maradjon ki: igyunk mellé behűtött Somersby cidert. Leginkább az almás és a vörösáfonyás passzolt a halburgeremhez.


2013. július 2., kedd

Húsos-sajtos rakott cukkini


Most már javában cukkiniszezon van. Nálunk a rakott verzió a kedvenc. Ezúttal egy húsos, paradicsomos, sajtos változat.


Hozzávalók (32*23-as mélyebb tepsibe):
250 g darált csirkehús
250 g darált borjúhús
150 g rizs
3-4 ek. olívaolaj
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 tk. só
1/2 kk. őrölt szerecsendió
150 ml paradicsomlé
1500 g cukkini (nálam 5 db.)
200 g reszelt gouda sajt

A cukkiniket megmossuk, karikára vágjuk és megsózzuk. Egy száraz serpenyőben egyesével átsütjük a cukkinikarikák mindkét oldalát. Akár grillezhetjük is. Nem kell készre sütni, de jó ha egy kis színt kap és egyben ízes is lesz ettől a rakott ételünk. Ez kicsit hosszas folyamat, nálam 20 percet tartott, de ízre szerintem sokkal másabb lesz így a rakott cukkini. Félretesszük a cukkinit, elkészítjük a tölteléket. 
A hagymát és fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk majd az olajon üvegesre sütjük. Hozzáadjuk a darált húsokat majd beleszórjuk a megmosott rizst, fűszerezzük majd alaposan átsütjük (ha szükséges adunk hozzá vizet). Amikor már szinte készen van hozzáöntjük a paradicsomlevet is. Fontos, hogy a rizst puhára főzzük és a hús is készre süljön.
A sajtot apróra reszeljük.
A cukkinit és sajtot 3 részre osztjuk, a húsos tölteléket ketté. A tepsiben rétegezzük őket: cukkini, sajt, húsos töltelék majd elölről. Cukkinivel zárjuk és megszórjuk a maradék sajttal.
Előmelegített 200 fokos sütőben 25-30 perc alatt átsütjük. A végén egy kicsit meg is piríthatjuk a sajtot a tetején. Tejföllel, joghurttal kínáljuk. A legfinomabb másnap, ha összeértek az ízek.




2013. július 1., hétfő

Kakukkfüves karalábéleves


A karalábé is megosztja szerintem az embereket. Régen én sem ettem meg. És most már tudom is, hogy miért. Mert valahogy sose ettem igazán puha karalábét, olyan vajpuhát. Ha fás, akkor bizony nem jó...szóval tisztításkor jól nézzük meg és a fás részeket vágjuk ki, mert ha a levesbe kerülnek, akkor rontva minden. Kakukkfűvel fűszereztem a levest. Én a karalábé leveleket is a levesbe vágtam. Ha nincs permetezve, akkor mindenképpen tegyétek bele, nagyon finom a levél is!


Hozzávalók:
2 karalábé (levelei is)
3 ág kakukkfű
2 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
1 petrezselyemgyökér
só, bors

A karalábét megtisztítom, feldarabolom, a leveleket is darabolom. A lenti képen a karalábét reszeltem a levesbe, nos ezt ti ne tegyétek, sajnos pillanatok alatt szétfő és nem lesz annyira szép...
A petrezselyemgyökeret is megtisztítom, felkarikázom. A fokhagymát megtisztítom és apróra vágom. Az olívaolajon a fokhagymát kissé átsütöm, hozzáadom a karalábét, gyökeret, fűszerezem majd felöntöm zöldségalaplével (ennek hiányában vízzel). Beleszórom a kakukkfű leveleket. Puhára főzöm a zöldségeket majd pirítóssal tálalom.