2013. március 30., szombat

2013. március 28., csütörtök

Pirított mandulás reteksaláta


Mi korábban sose ettük meg a reteklevelet. Ezúttal a szokásos piaci bevásárláskor lelkemre kötötte a hölgy, hogy nehogy kidobjam, tegyem salátába, szendvicsre, bármibe. Anyummal pont meg is beszéltük, hogy régen kifejezetten kértük a piacon, hogy a leveleket távolítsák el, ne kelljen azt is feleslegesen hazavinni. Úgyhogy a héten jó sok reteklevelet ettünk. Hát bevallom magában, semmi öntet nélkül elég unalmas ízű, sőt kicsit ugye szúrósak a levelei. De ha öntet kerül rá, máris nagyon finom lesz! Ti megeszitek a leveleket?


Hozzávalók (2 főre elegendő):
2 marék héj nélküli mandula (60 g)
1/2 szárzeller  (250 g megtisztítva)
4-6 retek (150 g megtisztítva)
15-20 reteklevél
1 tk. dijoni mustár
2 tk. fehér borecet
3-4 ek. olívaolaj
só, bors

A mandulát durvára aprítjuk és serpenyőben megpirítjuk. A szárzellert, retket és reteklevelet megmossuk és ízlés szerint aprítjuk. Elkészítjük az öntetet: összekeverjük a mustárt a borecettel és olívaolajjal. Összekeverjük az öntetet a zöldségekkel majd ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal. Kínálhatjuk magában, vagy akár pirítóson Grana Padano sajttal. 

2013. március 27., szerda

Répafelfújt


Remélem így Húsvét előtt néhány nappal még senkinek nem lett elege a répából. Már a csapból is lassan répalé folyik :) Korábban volt répatorta meg répakeksz, most meg lesz egy szuflé. Csak, hogy ő se maradjon ki a sorból, meg amúgy is régen készült már felfújt itthon.


Ennek a répafelfújtnak külön apropója is van. Erika hirdette meg a VKF 55. fordulóját, melynek témája a húsvéti finomságok. A répafelfújt nem a hagyományos húsvéti fogások csoportját fogja erősíteni, de olyanoknak, akik szeretnek újítani melegen ajánlom. Erika, akkor én ezt viszem a virtuális VKF buliba :)
Ahhoz, hogy sikeres legyen a szuflé-akciónk csak egy dolog a fontos: az időzítés. Csak akkor tegyük be sülni a finomságot, ha pontban mire megsül tálalni tudjuk. Ez nem az a desszert, ami perceket, órákat várhat, hiszen össze fog esni és úgy már kevésbé lesz látványos. Nálam olyan 10 percet bírta fotózáskor, de a végén már ráncosodott a felülete és kezdett összeesni.


Hozzávalók (4 kisebb formába - 1.5 dl-es vagy 3 nagyobb formába):
2 tojás
3 púpozott ek. cukor
10 ek. habtejszín
3-4 csipetnyi őrölt fahéj
1-2 csipetnyi őrölt kardamom, szegfűbors és szegfűszeg
4 ek. apróra reszelt répa (kb. 1/2 répa)
4 ek. őrölt mandula
2 púpozott ek. tönkölyliszt

egy kevés vaj és cukor a formák kikenéséhez

A sütőt előmelegítjük 190 fokra.
A felfújtformákat alaposan kivajazzuk majd megszórjuk cukorral. A felesleges cukrot kiborítjuk.  
A tojásokat szétválasztjuk. A tojások fehérjét a fele cukorral (1.5 ek.) kemény habbá verjük. A tojás sárgákat a maradék cukorral (1.5 ek.) kifehéredésig keverjük majd hozzáadjuk a folyékony habtejszínt, beleszórjuk a fűszereket, az őrölt mandulát és beleszitáljuk a lisztet.
A robotgépet félretesszük és spatulával előbb a hab felét dolgozzuk bele a masszába, majd a maradékot is. Óvatosan keverjük, hogy ne törjön össze a hab.
A formákba öntjük és 15-20 perc alatt megsütjük. A nagyobb formáknak 20 perc kell, a kisebbek 15 perc alatt is megsülnek. Akkor jó, ha szépen felnőtt és aranybarna, belülről meg krémes, de már nem folyós.
Tipp: Ha vendégeknek készül, akkor természetesen 1-2 órával előbb is összeállíthatjuk, majd hűtőben tároljuk fedett tálban. A kis formákba csak akkor szedjük, amikor már sütjük. A hűtőből is viszonylag időbe vegyük ki, ne legyen jéghideg a massza mire a sütőbe kerül. Fontos, hogy egy spatulával egyet keverjünk a masszán mielőtt a sütőformákba kerül, mert idővel a répa a massza aljára kerül.


2013. március 26., kedd

A tortás lány és a kukucskáló nyuszi


Bár kint újra tél van, azért csak reménykedem abban, hogy nemsokára itt a Tavasz. Minden esetre hétvégén Húsvét. Tavasz. Virágok. Répatorta. Tortás lány. És egy aranyos kukucskáló nyuszi. Edith újra csodaszépet rajzolt nekem. Most tavasszal ez a fejléc fog visszaköszönni a blogomon. Remélem Nektek is annyira tetszik, mint nekem! :)

Nézzétek meg Edith többi csodás alkotását is! Itt a Cutie Cards Facebook oldala.

Lent meg én lennék a répatortámmal, aminek a receptje a ma megjelent Kifőztük magazinban olvasható. Ingyenesen letölthető, úgyhogy lapozgassátok és süssetek-főzzetek belőle az ünnepre!




Nagyon csokis keksz


Akár brownie keksznek is nevezhetjük ezt a duplán csokis kekszet. Belül puha marad, ha nem sütjük túl. A csokicseppek benne a ráadás. Süssük jó minőségű étcsokoládéval.

Hozzávalók ( kb. 55 darabhoz):
280 g étcsoki
70 g vaj
225 g világos nádcukor
4 kisebb tojás (M-es) legyen szobahőmérsékleten
1/2 vanília kikapart magjai
2 csipetnyi só
100 g tönkölyfinomliszt
2 csapott ek. kakaó (20 g)
1/4 tk sütőpor
150 g süthető csokicsepp (nálam étcsokoládés) 


A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Készítsünk elő 4 tepsit sütőpapírral (vagy ha nincs ennyi tepsi, akkor a sütőpapírokat a pulton). A csokoládét gőz fölött vagy mikróban olvasszuk meg. A puha vajat keverjük habosra a cukorral. Adjuk hozzá egyesével a szoba-hőmérsékletű tojásokat. Fontos, hogy az összetevők ne legyenek hidegek, különben a csoki egyből dermedni kezd és nem tudjuk a kekszeket formázni. Majd adjuk hozzá a vanília kikapart magjait, sót és az olvasztott csokoládét. Itt tegyük is félre a robotgépet és spatulával dolgozzuk bele az átszitált lisztet, kakaót és sütőport, végül pedig a csokidarabkákat is. Kiskanálnyi kupacokat szedjünk a sütőpapírra és kissé formázzuk meg. Ahogy megvan az első tepsinyi, azt tegyük be sülni, de mi folytassuk a kekszmassza kikanalazását, különben ilyen formátlan kekszeink lesznek mint az én képeimen :) Ugyanis én pihentem az első 2 tepsi után és bizony megdermedt kicsit a masszám és már nem terült szét nagyon szépen az utolsó adag. De ízre hibátlan lesz így is :) Süssük 180 fokon 13-14 percet. Fémdobozban lezárva sokáig eláll. Már ha nem járunk rá :)

Ezt vittem vasárnap a gasztroblogger találkozóra. Remélem mindenkinek ízlett :)


2013. március 24., vasárnap

Szeretem a spenótfőzeléket


A spenót igen sokáig a nem eszem meg zöldek közé tartózott. Aztán néhány éve elkezdtem barátkozni vele leveles formában és készült is többször ilyen pite, de a főzeléket továbbra sem ettem meg. Főztem páromnak, de sose kóstoltam. Aztán eljött az az idő, amikor már Kristóf ehette a spenótot. Innentől kezdve lettünk mi a főzelékkel barátok. Mert hogy a fenébe várjam el a kisfiamtól, hogy megegyen olyasmit, amit én nem???


Ahány ház, annyi spenótfőzelék. Leírom nálunk hogyan készül a babás-apás-anyás verzió. Egyik legfontosabb mozzanata az, hogy nem kerül bele fokhagyma. És ez nem Kristóf vagy miattam van :)
Fél kiló friss spenótlevelet blansírozok (vízforralóban forralt bő vízzel nyakon öntöm, 2-3 percet hagyom, leszűröm majd jéghideg vízzel öntöm le és végül leszűröm). 2 közepes sárga főzni való krumplit meghámozok és apró kockákra vágok és átmosom. 2-3 evőkanálnyi olajban átforgatom a krumplit és spenótot, majd felöntöm zöldségalaplével (ennek hiányában mehet rá víz) majd 7-10 perc alatt megfőzöm. Leöntöm a főzőlevet (nem öntöm ki, hanem csak külön edénybe teszem, ugyanis ha túl sűrű lesz még visszaöntök később a főzelékbe belőle). Botmixerrel pürésítem. Én szeretem ha sima ezért alaposan turmixolom. Ha túl sűrű akkor a főzőléből visszaöntök hozzá. Kristófnak még nem sózom, úgyhogy magunknak is úgy tálalom és mindenki ízlés szerint sózza. Főtt tojással tálalom. Szeretjük így, mert egyrészt lisztmentes másrészt tejmentes is. És a színe gyönyörű zöld.

Nálatok hogyan készül?


2013. március 21., csütörtök

Sókéregben sült aranydurbincs



Halat már sokféleképpen sütöttem, de sókéregben még nem. Biztos vagyok benne, hogy másféle hallal is tökéles lesz (pl. pisztránggal). Köretnek párolt, vajban sült zöldségeket (karfiol, brokkoli, répa) kínáljunk mellé, de akár burgonya, rizs vagy bulgur is tökéletes. A sókéregben sült durbincs igen szaftos marad, nem szárad ki.
A recept Segal Viktor Ízek és formák szakácskönyvéből való.

Hozzávalók (2 főre):
2 tisztított aranydurbincs (royal durbincs) - darabonként 300-350 g
2 tojásfehérje
1 kg nagy szemű tengeri só

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A halakat megmossuk, konyhai törlőkendővel szárazra töröljük. A tojásfehérjéket elkeverjük a sóval (nem kell habbá verni a tojásfehérjét). A tojásfehérjének az a szerepe, hogy a só ne essen szét sütés közben. Egy méretes tapadásmentes tepsibe helyezzük a só felét két kupacba és mindkettőt "hal alakúra" formáljuk. Fontos, hogy a tepsi akkora legyen, hogy a két hal kényelmesen elférjen benne! A sóra helyezzük a halakat, majd befedjük a maradék sóval. Kicsit érdemes kézzel rásegíteni és rátapasztani a sót. 35-40 percre sütőbe tesszük. Ha megsült kivesszük, hagyjuk kissé hűlni, majd eltávolítjuk a sókérget. Vigyázzunk a só sokáig megtartja a meleget!



2013. március 19., kedd

Narancstorta (cukormentes)


Bár már eléggé vége a télnek, azért a hidegebb napokon még jól eshet egy télidéző narancsos sütemény. Gyorsan elkészül és nagyon mutatós. Ráadásul cukormentes.


Hozzávalók (18-20 cm-es tortaformába, 6-8 szelethez):
2 kisebb narancs
30 g vaj
2 ek. eritritol (vagy 1 ek. eritritol és 2 ek. agavé szirup)
egy kevés őrölt kardamom

2 tojás
3 ek. eritritol
3 ek. víz
4 ek. tönköly finomliszt
1/2 kk. foszfátmentes sütőpor (borkő)


A tortaformát bőségesen kivajazzuk, majd körbe sütőpapírral az oldalait magasítjuk, mert eléggé fel fog nőni a sütemény. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A narancsokat meghámozzuk, karikára vágjuk majd a kivajazott tortaformába helyezzük. Egymásra kerül legalább két réteg narancs. Esetleg érdemes a legalsó rétegre odafigyelni, hogy szépen helyezzük bele, mutatós legyen a kiborított süteményünk. A vajat rákockázzuk, majd megszórjuk az eritritollal és az őrölt kardamommal. Cukorbetegek tudtommal nem fogyaszthatnak agavét, bár elég alacsony a glikémiás indexe, hát mindenki tegye belátása szerint. Vagy akár eritritol helyett természetesen nyírfacukorral is finom lesz a torta (vagy nem diétázóknak bármilyen cukorral készülhet). Tegyük be sütőbe 15-20 percre. Addig elkészítjük a piskótát. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük az eritritollal majd hozzáadjuk a tojás sárgákat és a vizet (ne legyen jéghideg). A robotgépet félretesszük és ezután spatulával dolgozzuk bele az átszitált lisztet és sütőport. A tepsit kivesszük a sütőből és rákanalazzuk a masszát. Elegyengetjük, majd visszatesszük sütőbe további 35-40 percre. Ha megsült kivesszük és tepsiben hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk. Tálalhatjuk görög joghurttal.
*Aki nem szereti a magas piskótát, az ne 18, hanem inkább 20 cm-es tortaformában süsse.


2013. március 17., vasárnap

Csirkecombok baracklekvárpácban


Ettetek már baracklekváros csirkehúst? Én eddig nem, de nagyon ízlett! Érdemes már előző este előkészíteni a húst, hogy másnap ebéd előtt már csak a sütés maradjon hátra. A köretet is előkészíthetjük már korábban és ebéd előtt néhány perces munkával máris tálalhatunk.

A receptben szerepel néhány különlegesebbnek számító alapanyag, de érdemes őket beszerezni, mert ma már nem aranyáron kaphatóak és egyre több helyen árulják őket (ilyen pl. a szójaszósz). Amiről még feltétlenül írni szeretnék egy sort az a római kömény. Ez nem az általunk ismert köménymag, hanem egy citrusos ízű igen fűszeres mag (ami különben kinézetre eléggé hasonlít a jól ismert köménymaghoz). Bár sokan azt hinnék az angol cumin az általunk ismert köménymag, nem, a cumin a római kömény. A mi köménymagunk az a caraway seed. És ha már köménymagoknál tartunk, akkor nem szabad megfeledkezni az édesköménymagról, ami igencsak finoman illatozó magocska és hát az édesköményről (gumó) sem. Itt van például Ági írása ezekről.

És akkor vissza a recepthez. A csirkecombok receptje kisebb alakításokkal Havas Dóra Lila Füge szakácskönyvéből való.

Hozzávalók (2-3 főre):
Húshoz:
6 alsó csirkecomb
1/2 tk. koriandermag
1/2 tk. római kömény
1/4 tk. őrölt gyömbér
1 gerezd fokhagyma
100 ml házi baracklekvár
1 ek. napraforgóolaj (vagy egyéb semleges ízű)
30 ml szójaszósz
só, ízlés szerint

Köret:
3/4 bögre kuszkusz
1/4 apróra reszelt répa (ha kicsi 1/2 répa)
néhány ek. tökmagolaj


Előkészítjük a páchoz a fűszereket. Mozsárban összetörjük a koriandert és a római köményt. Hozzáadjuk a gyömbért majd az apróra vágott fokhagymát. Egy tálba kimérjük a baracklekvárt és a szójaszószt, hozzáadjuk az olajat majd összekeverjük a mozsárban elkészült fűszerkeverékkel.
A csirkecombokat megmossuk majd konyhai papírtörlőkendővel szárazra töröljük. Kissé megsózzuk majd belemártjuk a pácba. Érdemes fedeles edényben pácolni, mert éjszakára hűtőbe helyezzük. Természetesen néhány óra pácolás is elég neki, de a legjobb ha egy éjszakát hagyjuk összeérni az ízeket.
A kuszkuszt alaposan átmossuk majd bő sós vízben megfőzzük. Gyorsan megfő, ne főzzük nagyon szét. Ha netán fölösleges folyadék van rajta, akkor szűrjük le. Ez is mehet éjszakára a hűtőbe.
Másnap a sütőt előmelegítjük 200 fokra és egy nagyobb tepsit alufóliával kibélelünk majd kissé megolajozzuk. Belehelyezzük a csirkecombokat, a maradék pácot ráöntjük. Sütőbe helyezzük 50-60 percre, közben érdemes félidőben átfordítani a combokat. A sütési idő végén én egy kis pirítás/barnítás funkciót is bevetettem (ez amolyan grillező funkciója a sütőnek, amikoris felmelegszik 1-2 perc alatt 300 fokra és szép ropogósra süti a csirkecombokat).
Miközben készül a hűs a köretet is elkészítjük. Egy serpenyőben néhány evőkanálnyi tökmagolajat összekeverünk a reszelt répával és egy kicsit átsütjük, de tényleg csak 1 percet. Hozzáadjuk a kuszkuszt, összekeverjük, ha szükséges még sózzuk és máris készen van. Amint a hús megsült a körettel tálaljuk.




2013. március 13., szerda

"Tiramisu" torta


Ez igazából amolyan ál-tiramisu, de merem még tiramisunak nevezni. Nálunk sose készül az igazi nyers tojásos tiramisu, úgyhogy nekünk ez A Tiramisu.
Házi vaníliapuding készült hozzá ez a recept alapján. Időhiány miatt bolti babapiskóta került bele, de ha van időtök én javaslom hozzá a házi babapiskótát, recept hozzá itt.

Hozzávalók (23 cm-es tortához, 10-14 szelet):

Vaníliapuding:
50 g nádcukor
1 vanília
2 tojássárga
30 g keményítő
550 ml tej

Tortaalap:
130 g babapiskóta (15 db.)
60 g vaj

Krém:
300 ml habtejszín
500 g mascarpone
és a puding a fenti mennyiségből
2 ek. nád porcukor
1 zselatin fix

170 g babapiskóta (21 db.)
2-3 deci kávé

tálaláshoz kakaó


Elkészítjük a vaníliapudingot az itt leírtak alapján a fenti mennyiségekkel. Hagyjuk teljesen kihűlni, úgy hogy gyakran megkevergetjük.
Elkészítjük a tortaalapot. A babapiskótát aprítógépben összetörjük, morzsaszerű lesz. Hozzáadjuk a mikróban megolvasztott vajat. Egy tortatálba tortakeretet teszünk, beleöntjük a vajas-babapiskóta masszát majd elegyengetjük. Hűtőbe helyezzük, hogy megszilárduljon, míg a krém elkészül.
A habtejszínt kemény habbá verjük. Egy külön edényben a mascarponet robotgéppel kissé elkeverjük. Hozzáadjuk a kihűlt pudingot és a cukrot, majd beleforgatjuk a tejszínhabot és végül beleszórjuk a zselatin fixet. Robotgéppel eldolgozzuk.
Kávét fűzünk és egy tányérba tesszük (akkora legyen, hogy a babapiskóták kényelmesen elférjenek benne, mikor belemártjuk).
A krémet 3 részre osztjuk. Az első adagot a tortaalapra egyengetjük majd a kávéba mártott babapiskótákkal megrakjuk a tortát. Újabb adag krém majd újabb adag kávés babapiskóta következik és végül krémmel fejezzük be a sort. Tehát röviden: tortaalap, krém, babapiskóta, krém, babapiskóta, krém. Hűtőbe helyezzük legalább 3 órára, de legjobb ha éjszakára. Tálaláskor szitálunk rá kakaót. 

2013. március 6., szerda

Joghurtos mangótorta


Andrisom szülinapjára készült ez az egyszerű, gyors sütés nélküli torta. Idén joghurtosat, gyümölcsöset kért. Végül a mangót választottuk. A színes szikrázó gyertyák mókássá tették. Kristóf külön élvezte, hogy hiába fújja Andris, újra meg újra felgyullad 1-1 gyertya.


Hozzávalók (18 cm-es tortához):
110 g keksz
40 g vaj

1 mangó (megtisztítva 250 g kockára vágva a tortába + 70 g pürésítve zselatinhoz)
750 g joghurt (görög joghurt, Cserpes, activia krémes)
1 vaníliarúd kikapart magjai
100 ml habtejszín
1.5 zselatin fix
4 ek. nád porcukor

1/2 zacskó expressz tortazselé (szintelen)
120 ml forrásban levő víz
70 g pürésített mangó (amit fentebb jeleztem, hogy a zselatinhoz kell)

egy-két marék szeletelt mandula a torta oldalára

Aprítógépben a kekszet őröljük. A vajat mikróban megolvasztjuk, hozzáadjuk a darált kekszet és homogénre keverjük. Tortakeretbe belehelyezzük és elsimítjuk az alján. Kissé megnyomkodjuk pl. egy krumplitörővel, hogy összeálljon és szeletelhető legyen. Hűtőbe tesszük, míg készül a krém. A joghurtot, habtejszínt (nem felvert!) összekeverjük, hozzáadjuk a vaníliát majd a zselatin fixet és robotgéppel alaposan összekeverjük. Végül beleszórjuk a cukrot és azt is elkeverjük. Zselatin fixből akár 2 zacskó is mehet bele. 1.5el is szépen szeletelhető, de ha valaki "stabilabbat" szeretne, akkor javaslok 2 zacskót bele. A zselatin fixet én eddig mindig a végén adtam hozzá, mikor már a cukor is benne volt és olyankor gyorsan kellett dolgozni, nehogy csomós legyen a krém. A zselatin zacskóján viszont írja, hogy a cukrot a legvégén adjuk hozzá és tényleg így sokkal kényelmesebben kevergethetjük a krémet.
Végül a krémhez keverjük a 250 g kockára vágott mangót és a gyümölcsös krémet a kekszalapra öntjük. Hűtőben hagyjuk 3-4 órát, vagy akár egy éjszakát.
Elkészítjük a mangózselét. Az expressz tortazselé zacskó felét egy tálba öntjük, adunk hozzá 120 ml forrásban levő vizet. Habverővel kevergetjük fél percet, majd hozzáadjuk a 70 g mangópürét (ne legyen jéghideg a mangópüré). A tortára öntjük úgy, hogy a közepétől kifele haladunk. Szobahőmérsékleten hagyjuk megdermedni, majd hűtőbe tesszük 10-20 percre. Tálaláskor egy késsel elválasztjuk a tortakerettől a tortát és az oldalát megszórjuk mandulával

2013. március 1., péntek

Céklás brownie (Rachel Allen)


Már régóta terveztem céklás browniet sütni. Végre sorra került. Kicsit munkás az előkészület, de amint megvan a céklapüré gyorsan össze lehet állítani a süteményt. Olyanoknak is ízlett, akik amúgy nem cékla rajongók. Én azért azt mondom illatra nagyon érezni benne a céklát, ízre talán kevésbé, de én azt is érzem. A cékla krémessé teszi a süteményt. Tálalhatjuk akár görög joghurttal is.

Az eredeti recept Rachel Allan Cake című könyvében van, itt olvasható, de én először Erikánál olvastam. Az eredeti adag felét sütöttem.

Hozzávalók (20 cm-es tortaformába vagy nálam 2 db. kb. 20*10cm-es ovális formába):
125 g vaj
150 g világos nádcukor
2 kisebb tojás
130 g főtt cékla
125 g étcsokoládé
50 g tönkölyliszt
20 g kakaópor
1/2 kk foszfátmentes sütőpor
csipetnyi só


Egy kisebb céklára lesz szükségünk, vagy ha nagyobb akkor egy félre. Bő vízben a megmosott céklát megfőzzük. Elég hosszas folyamat ez, akár egy óráig is eltarthat. Amennyiben szükséges pótoljuk főzés közben a vizet. Ha megfőtt hámozzuk meg és vágjuk nagyobb darabokra, majd botmixerrel pürésítsük. Én a főtt mennyiségből mértem 130 grammot. Hűtsük le. A sütőt melegítsük elő 180 fokra. 
A puha vajat a cukorral keverjük habosra. Adjuk hozzá a kissé felvert tojásokat. A csokoládét gőz fölött vagy mikróban olvasszuk meg és keverjük össze a céklapürével. Adjuk a vajas-cukros-tojásos keverékhez. Szitáljuk bele a lisztet, holland kakaót, adjuk hozzá a sütőport és egy csipetnyi sót. 
Kivajazott vagy sütőpapírral bélelt formában 30 perc alatt megsütjük. Formában hagyjuk kihűlni.